Showbyznys

24. srpna 2014 10:50

Táňa Sáblíková

4 mýty o cvičení: Kde dělám sakra chybu?

Snažíte se shodit nějaké to kilo, abyste se vešli do svých oblíbených džín, a ono to prostě nejde a nejde. Spíš vám přijde, že jste i nějaké to kilo nabrali…a pak si řeknete: „Sakra, kde je chyba?“

Podle doktora Michaela Moseleyho totiž věříme věcem, které nejsou pravda. O co konkrétně se jedná? A kde je teda problém? Vysvětlit se to snažil právě specialista na diety.

1. mýtus – Cvičení je dobré pro hubnutí

Pokud chcete zhubnout, začnete cvičit - běhat, chodit do posilovny - prostě se hýbat. Doufáte, že zhubnete, ale podle Michaela Moseleyho to není příliš reálné. Tvrdí totiž, že 100 kalorií spálíte při uběhnutí jedné míle (1,6 km), což znamená, že byste museli uběhnout 35 mil (56,4 km), abyste shodily jeden kilogram tuku! Lidé navíc po cvičení začínají více jíst, asi z pocitu dobře odvedené práce, což je největší průser.

Takže pokud chcete doopravdy zhubnout, musíte si hlídat kalorie! A ne se odměňovat po každém cvičení tu dortíčkem, tu jídlem ve fast foodu.

2. mýtus – Každý je zdravější, když cvičí

Další z mýtů, které jsou špatně. Budu víc cvičit, uběhnu pak tu cestu na tramvaj bez toho, abych se zadýchal/a. Podle všeho ale ani toto moc nepomáhá. A dokládá to příběh právě doktora Moseleyho, který chtěl zlepšit svoji kapacitu plic a začal běhat. Po několika týdnech šel na kontrolu a nedoznal žádné změny. „Někteří lidé možná nezlepší svoji fyzičku, ale dostanou pod kontrolu svůj krevní tlak, respektive cukr v krvi.“

3. mýtus – Cvičení zlepší vaši náladu

Endorfiny prý působí jako hormony štěstí, jsou však vyplavovány jako reakce na stres. Přestože se u lidí vyplavují, nemusí to být u každého jedince stejné, navíc by se prý vyplavily tak jako tak. Je navíc dokázané, že molekuly endorfinu jsou příliš velké na to, aby prošli přes hematoencefalickou bariéru a dostaly se do mozku a tak ho ovlivnily.

4. mýtus – Když cvičím, můžu víc jíst

Asi největší mýtus, který lidé přijímají za svůj. Cvičím, abych mohl jíst víc. Vždyť se tolik namáhám, zasloužím si něco dobrého! Ale věděli jste, že veškerá vaše námaha, kterou ve fitku vyprodukujete, se rozplyne jako pára nad hrncem, když si po cvičení s kámoškou dáte kafe s muffinem? Jen latté totiž obsahuje 150 kalorií (=uběhnutí více jak 2 km!) a muffinem do sebe dostanete 500 kalorií (dokonce 8 km běhu!!!)!!!!!!!!!! A na to bacha, vždyť pokud to tak opravdu vedete, nemusíte chodit cvičit vůbec!

Dobrá zpráva na závěr! Pokud opravdu chodíte pravidelně běhat nebo chodit, kalorie spalujete a to hlavně ty, které jsou navíc. Nejlépe to vystihuje Net calorie burn, pomocí kterého si můžete vypočítat, kolik kalorií jste doopravdy během pohybu spálili.

Pokud běháte rychlostí 6 mil za hodinu (cca 9,5 km za hodinu) spálené kalorie si vypočítáte pomocí jednoduché rovnice- 0,7 x vaše váha (v librách). Pokud chodíte rychlostí 3 míle za hodinu (4,8 km za hodinu) – 0,4 x vaše váha (v librách). Takže si hezky pomocí internetu nebo nějaké aplikace vypočítejte, kolik vážíte v librách a počítáme, počítáme!

Mohlo by vás zajímat:

Podobné články

Sdílejte článek
Štítky cvičení muffiny běhání mýtus kalorie endorfin

Přečtěte si také