CNN Prima News přistání

přistání

Výpis příspěvků ke štítku „přistání“

Vesmírná mise Space X: Nejdříve nejdelší testovací let, pak se kosmická loď Starship ztratila

Vesmírný dopravní systém Starship společnosti SpaceX ve čtvrtek ani napotřetí nedokončil zkušební let, když firma zhruba 50 minut po startu ztratila spojení s kosmickou lodí. Plavidlo, které chce SpaceX využít pro cesty na Měsíc či Mars, se sice dostalo do vesmíru a mnohem dál než při předchozích dvou pokusech, při opětovném návratu k Zemi ale bylo nakonec zničeno, uvedli komentátoři firmy v živém přenosu. Přesto během testovacího letu systém dosáhl několika klíčových úspěchů.

Úspěšná mise. Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat, modul dosáhl i jednoho prvenství

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines přistál v pátek na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídící středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na lunární povrch.

Lidstvo dělá první krůčky k rutinním cestám na Měsíc, tvrdí expert. Mise může přepsat historii

Pokud bude mise na Měsíc společnosti Intuitive Machines úspěšná, půjde o revoluční milník ve vesmírném průmyslu. Její přistávací modul se za pár dní pokusí o vůbec první soukromé přistání na přirozené družici Země. Pokud se vše podaří, šlo by navíc pro Spojené státy poprvé po 52 letech o takzvané měkké přistání na měsíčním povrchu, kdy nedojde k poškození vesmírného plavidla. Podle odborného pracovníka Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka se v případě úspěchu začne vesmírný průmysl dále nabalovat.

Japonské přistání na Měsíci se podařilo, nastal ale problém. Nešlo to podle plánu, říká expert

Přistání japonského modulu SLIM na Měsíci se podařilo, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS popularizátor kosmonautiky Milan Halousek. Podle něj tak byl hlavní cíl mise splněn. Současně však upozornil, že sonda skončila na povrchu vesmírného tělesa v jiné poloze, než původně měla. Vyhodnocení rozsáhlého projektu potrvá zhruba měsíc.

Pražské letiště muselo kvůli husté mlze omezit provoz. Spoje mají zpoždění

Aktualizováno

Na pražském letišti Václava Havla je situace stabilizovaná, počasí aktuálně umožňuje letadlům přistávat. Některé spoje mají zpoždění, řekla v 16:30 mluvčí letiště Klára Divíšková. Kvůli husté mlze a poruše na meteorologické stanici muselo od nočních hodin letět 21 strojů odklonem, devět linek dopravci zrušili. Za celý den by za běžných okolností na ruzyňském letišti přistálo 163 letů.

Chvíle hrůzy při přistání: Letadlu hořel motor, palubu cestujících zahalil hustý dým

Chvíle hrůzy zažili cestující v letadle společnosti Air China v neděli. Chvíli před přistáním v Singapuru začal letadlu hořet levý motor. Stroj nicméně bezpečně dosedl na přistávací dráhu a pasažéři se dostali do bezpečí pomocí nouzových východů. Někteří z nich utrpěli lehčí zranění. Podle společnosti šlo o mechanické selhání motoru, případ se stále vyšetřuje, píše web CNN.

Děti křičely hrůzou. Turbulence na videu vyvolaly paniku, popsala let na Mallorcu cestující

Let hrůzy zažili cestující v letadle, které mířilo ze španělského města Alicante na turisticky oblíbený ostrov Mallorca. Když se stroj ocitl ve vzdušném prostoru cílové destinace, nastaly vlivem běsnící bouře velké turbulence. Někteří lidé na palubě se v panice chytali sedadel v domnění, že se jedná o poslední momenty jejich života. V prostoru se ozývaly i výkřiky. Videa děsivé události nyní kolují po sociálních sítích. Píše o tom web Mallorca Magazin.