Čumák k zemi a pomaličku prohledávat terén. Čeští psovodi popsali práci v Turecku

Český USAR tým strávil v zemětřesením zasaženém Turecku, kde se počet obětí blíží 50 tisícům 11 dní. Díky speciálně vycvičeným psům se podařilo najít a vyprostit i několik zavalených přeživších. O jednom z nejtěžších zážitků své kariéry promluvili zasahující hasiči, kteří na místě pracovali takřka bez oddechu.

Široko daleko jen zkáza, trosky a sutiny tam, kde před nedávnem stály patrové budovy a bujel život. S takovým obrazem se museli rychle popasovat všichni vyslaní členové záchranného týmu USAR. Mezi nimi i dva psí hrdinové – Darren a Harry Fin – se svými páníčky. V Turecku strávili záchrannými pracemi 11 dní.

„Podařilo se nám najít 78 těl a vyprostit tři lidi živé. Jakákoli informace o tom, že jsme nalezli nebo pomohli nalézt a zachránit živou osobu, je pro celý tým hodně povzbuzující,“ řekl psovod pardubických hasičů David Hynek. On a jeho služební pes Darren byli v osmičlenném týmu, kterému se podařilo označit místa, v nichž záchranáři po několika hodinách až dnech ještě vyprostili přeživší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Většina vyproštěných jsou děti. Čeští záchranáři v Turecku popsali obrovský psychický tlak

„Mám neověřenou informaci, že v místě, kde můj Harry označil živý nález, se skutečně nalezla živá osoba. Ale do statistik se to nedostane, protože tým nebyl certifikovaný,“ uvedl Pavel Viták, další z týmu psovodů a hasič Libereckého kraje. Vysvětlení je prosté – tým mnohdy pracoval nad rámec zadaných úkolů a pomáhal propátrat oblast, když je na místě například požádaly místní dobrovolnické skupiny. Hasiči popisují zážitky z Turecka jako jedny z nejtěžších jak pro ně, tak i pro psy.

„Prohledávali jsme sedmi- i osmipatrové budovy, které se sesunuly do výšky desetimetrové hromady suti. Psi museli prolézat do všech možných skulin v troskách. Museli vylézt na nejvyšší body, aby pachově vykryli všechna místa, kudy by se pach mohl dostat ven,“ popsal náročný postup Hynek.

Podle Vitáka bylo na psech znát, že je náročné rozlišit tolik pachů. „Čumák k zemi a pomaličku prohledávali všechen terén, aby dokázali vyhodnotit, zda jde jen o zůstatkový pach, nebo jestli se obnovuje. Když pes vyhodnotí, že se pach obnovuje, musí pak ještě poznat, jestli tam je složka živého člověka, to znamená vydechovaný dech,“ vysvětlil Viták. Právě psí pečlivost a neustálý výcvik stojí za tím, že tým dokázal zachránit několik lidských životů.

Tagy: