Sophiina volba 21. století: Za umírajícím otcem může pouze jedno ze čtyř dětí

Loučení s umírajícím otcem

Mark Keans, který žije v Austrálii, má rakovinu v konečném stadiu. Jeho děti žijí s matkou v Sydney, on v Brisbane. Aby ho však mohli navštívit, musí projet přes hranice z Nového Jižního Walesu do Queenslandu. To však premiérka tohoto státu Annastacia Palaszczuková odmítá, rozloučení s umírajícím otcem povolila pouze jednomu ze čtyř dětí. Důvodem je obava o zdraví tamních obyvatel kvůli koronaviru.

Navzdory prosbám a kritice na internetu jsou úřady neoblomné. Podle nich je rozhodnutí Keansovy rodiny sobecké. „Jak by to mohlo být sobecké, jak se tak mohou chovat k pacientům s rakovinou?“ divil se Keansův švagr Bruce Langborne. Úřady se ale brání, že chrání zdraví obyvatel. Po čase návštěvu povolily, ovšem jen jednomu ze čtyř dětí.

„Nevím, jak vybrat jedno dítě ze čtyř?“ ptal se Langborne. Stejnou otázku si pokládají i politici. „Mluvíme tu přece o dětech mezi sedmi a třinácti lety, které chtějí vidět svého umírajícího otce,“ poznamenal poslanec vlády Pat Conaghan. Rozhodnutí premiérky Queenslandu nechápe ani ministr zdravotnictví Nového Jižního Walesu Brad Hazzard: „Jsem opravdu rozhořčen rozhodnutím premiérky Queenslandu, a to na nejvyšší úrovni.“

Po tlaku médií i veřejnosti premiérka připustila možnost, že by celá rodina mohla za otcem přijet. Podmínkou ale je, že všichni stráví čtrnáct dní v karanténě na vlastní náklady – to by v přepočtu znamenalo zaplatit čtvrt milionu korun. „To si nemůžeme dovolit, ani kdybychom obětovali veškeré naše úspory,“ konstatovala sestra umírajícího Keanse Tamara Langborneová.

Australské média celou kauzu pečlivě sledují. Server SkyNews dokonce spustil sbírku, v níž se potřebné peníze vybraly za pouhých dvacet minut. „Děkuji všem je to pro nás velká pomoc, moc to pro nás znamená. Děkuji a držte se,“ psala Langborneová.

Povolení k návštěvě přišlo dva dny po smrti

Případ rodiny Marka Keanse není v Queenslandu zdaleka první. Austrálií otřásl nedávno příběh 26leté Sarah Caisipové. Ta prosila úřady, aby mohla taktéž přijet za svým umírajícím otcem. Povolení přislo ale dva dny po jeho smrti. Ani na pohřeb jeho dcera nesměla a dívala se pouze z auta.

Za Sarah tehdy bojoval i australský premiér Scott Morisson: „Koronavirus nám způsobuje už tolik bolesti, když můžeme udělat aspoň tuhle jednu věc, udělejme ji.“ Premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková tehdy byla v parlamentu pod palbou kritiky. „Nenechám se šikanovat, ani zastrašovat premiérem této země. Dala jsem mu jasně najevo, že nejde o mé rozhodnutí, to náleží hlavní hygieničce,“ bránila se Palaszczuková.

Hlavní hygienička Jeannette Youngová tehdy uvedla, že se výjimky příbuzným udělují, musí ale do čtrnáctidenní karantény. Rodina Marka Keanse teď může jen doufat, že je nepotká podobný osud jako mladou Sarah, která se se svým otcem nakonec rozloučit nestihla.

Tagy: