Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Showbyznys

Anděl smrti z Rumburka: 5 věcí, které byste měli vědět (aktualizováno)

Neuvěřitelný případ, který prosákl na veřejnost, řeší policie v Rumburku. Zdravotní sestra z místní nemocnice je totiž podezřelá z provádění eutanázie, tzv. usmrcení na žádost. Co vlastně provedla? A co o ní možná nevíte?
Vydáno: 22.08.2014, Táňa Sáblíková
Zdravotní sestra měla podávat větší množství tišících prostředků.

Zdravotní sestra Věra M. měla provádět eutanázii na interním oddělení, kde mimo jiné leží i nevyléčitelně nemocní pacienti. Sama sestra se brání tvrzením, že jen plnila přání pacientů. Ale eutanázie je v České republice nelegální a je posuzovaná jako vražda. Kdy se na to vlastně přišlo? A kdo ji nahlásil?

1) podávala pacientům větší dávky tišících léků, prý právě na přání pacientů

2) doplatila na smrt pacientky z 5. na 6. června

3) nahlásily ji kolegyně, kterým se smrt právě poslední z pacientek nezdála

4) v podezření byl i lékař, který měl službu a který měl mít podle televize Nova se zdravotní sestrou poměr

5) sestra byla okamžitě odvolána z funkce a byl jí omezen přístup na pracoviště, později byla po interním vyšetřování propuštěna

Podle dalších zdrojů by mohla mít zdravotní sestra Věra M. na svědomí až 11 lidí. Policie ji zadržela ve středu odpoledne. "Policejní komisař jí sdělil obvinění z trestného činu vraždy," uvedla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Soud rozhodl, že zdravotní sestra byla vzata do vazby.

Na tiskové konferenci vystoupil i lékař Petr Vondráček, kterého vedení nemocnice v tiskové zprávě zmínilo s ohledem na jeho možné pochybení. "Byl jsem to přitom já a zde přítomná sestra, kdo shromáždil důkazy, a vše jsme oznámili hned druhý den ráno," řekl lékař.

Sestra měla sedmdesátiletou ženu usmrtit injekcí draslíku, kterou podala nitrožilně a ne v infuzi, jak nařídil lékař. Při podání draslíku způsobem, jakým to udělala sestra, je jistota, že dojde k zástavě srdce, což se také, po krátké arytmii, stalo. "Měl jsem proto podezření, že byl draslík podán špatně. Sestry jsem se zeptal, zda je v infuzi, ta řekla, že ano. Rozhodl jsem se to ověřit, infuzi jsem přes jinou sestřičku bez vědomí dotyčné poslal do laboratoře. Potvrdilo se, že v ní nic není," šokoval lékař.

Navíc podle lékaře nelze při pitvě zvýšenou hladinu draslíku v krvi dokázat. "Hladina draslíku po smrti v těle stoupá a jeho aplikování se v podstatě pak nedá zjistit. Došel jsem k tomu přávě tím, že jsem si ověřil, že je infuze prázdná," řekl Vondráček. Ten bude nejspíš u soudu vystupovat jako klíčový svědek!

Zdravotní sestra Věra M. měla provádět eutanázii na interním oddělení, kde mimo jiné leží i nevyléčitelně nemocní pacienti. Sama sestra se brání tvrzením, že jen plnila přání pacientů. Ale eutanázie je v České republice nelegální a je posuzovaná jako vražda. Kdy se na to vlastně přišlo? A kdo jí nahlásil?

podávala pacientům větší dávky tišících léků, prý právě na přání pacientů.

doplatila na smrt pacientky z 5. na 6. června

nahlásili ji kolegyně, kterým se smrt právě poslední z pacientek nezdála

v podezření je i lékař, který měl službu a který měl mít podle televize Nova se zdravotní sestrou poměr

sestra byla okamžitě odvolána z funkce a byl ji omezen přístup na pracoviště, později po interním vyšetřování propuštěna

Vedení nemocnice svolalo na 10:00 tiskovou konferenci, na které by mělo poskytnout více informací k případu.

Reklama
Článek je zařazen v: eutanazie, zdravotní sestra, pacient, Petr Vondráček, infúze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama