Ester Ledecká nebyla první! 5 šokujících výher outsiderů, kterým na olympiádě nikdo nevěřil!

Nejvíc šokující olympijské výhry v historii!

Na to, jak jsme ve skutečnosti malá země, jsou Češi až podezřele úspěšní v různých sportech. A to i na světové scéně. Vezměte si příklad z letošní olympiády, kdy jsme na kontě už pár medailí měli, a pak z ničeho nic přišla Ester Ledecká a ve své vedlejší disciplíně dokázala všechny naprosto šokovat, když o setinu vteřiny zvítězila nad druhou Rakušankou Veithovou. Že to bylo šílené? Souhlasíme! Tady máte dalších 5 takových šílených výher z olympijských her:

1. Jak Holanďané unesli francouzské dítě

V roce 1900 byla moderní olympiáda teprve 4 roky stará, pravidla tedy byla stále dost laxní. Když tak holandskému týmu veslařů ztloustnul jeden ze závodníků a oni zjistili, že by je zpomaloval, nebyl pro ně žádný problém nahradit jeho místo někým novým. Podmínkou byla schopnost zvládnout veslovat, nebýt tlustý a pocházet z Holandska. Nikdo takový se ovšem nenašel, dvě pravidla tak vypustili a do svého týmu vzali neznámého 12letého Francouze, který kupodivu zvládal celkem dobře veslovat. Výsledek? První místo v závodě, dokonce i před týmem Francie, který jela na domácí půdě. Rozhodčí navíc vše uznali. A chlapec? Ten se vytratil.

Video pod tímto odkazem

2. Kdo si počká, ten se dočká

Vítězství Stevena Bradburyho z olympiády v Salt Lake z roku 2002 šokovalo svět, když se mladému Australanovi podařilo probojovat nejdřív skrz čtvrtfinále, pak semifinále a nakonec zvítězit ve finále rychlobruslení čistě tím, že si pokaždé počkal, až se soupeři před ním vymlátí. Kupodivu mu to pokaždé vyšlo, i k jeho vlastní nevíře, a on se tak stal olympijským vítězem a zároveň prvním Australanem, který dovezl zlato ze zimní olympiády.

3. Tomu se říká odhodlání

Když Kipchoge Keino z Keni dorazil do hl. města Mexika v roce 1968 na olympijské hry, byl považován za outsidera. Lékaři mu v těle navíc našli žlučové kameny, bylo mu tedy doporučeno, aby se závodu na 10 tisíc metrů vůbec neúčastnil, protože by mohl zemřít. Neposlechl, a přesto běžel. Dvě kola dokonce stále vedl, byl však v takový bolestech, že si musel udělat menší přestávku mimo trať. Většina lidí by v tu chvíli skončila, on se ale přesto zvedl a závod dokončil. Nicméně byl diskvalifikován kvůli oné přestávce mimo trať (hups).

O čtyři dny později se jeho stav zhoršoval, on však přesto běžel závod na 5 tisíc metrů, který prohrál o 2 desetiny vteřiny. Skončil druhý. A to pořád nebyl jeho největší výkon. V den posledního závodu na 1500 metrů vstal z postele a vyrazil na autobus. Osud tomu ale opět nechtěl a autobus dostal poruchu uprostřed cesty. Keino tak musel zbývající cestu doběhnout na stadion, kam dorazil jen pár minut před začátkem závodu. V tom nakonec porazil úřadujícího mistra o 20 metrů, největší rozdíl v historii takového závodu. Říkal tu někdo borec?

Video pod tímto odkazem

4. Náš vlastní šampion

Emil Zátopek začal s během, když ho k tomu společnost vyrábějící obuv, pro kterou pracoval, donutila. To jen tak na úvod. Nejvýraznější šok v jeho kariéře ovšem přišel během maratonu na olympijských hrách v Helsinkách. Tam Zátopek celou dobu držel tempo s vedoucím běžcem, jenom aby se ujistil, že drží správné tempo. Když pak běžci zastavovali u stánků s občerstvením (voda a ovoce), nic si nevzal, protože se bál, že za to bude muset platit. Jako jediný maratonec tak uběhl 42 kilometrů bez kapky vody a stal se šampionem. Nejlepší na tom všem je, že maraton nikdy předtím neběžel, a dokonce ani neznal jeho pravidla.

Video pod tímto odkazem

5. Žádný zrak? Žádný problém!

A to nejšílenější na závěr. Jihokorejský střelec Im Dong Hyun si na olympiádě v Londýně vystřílel 699 bodů ze 720, čímž překonal předchozí rekord. Rekord, který mimo jiné patřil jemu samotnému. Pohoda, co? A teď k tomu přidejte fakt, že je slepý! Tedy, téměř slepý. Jeho zrak je 20/200, což znamená, že musí být k předmětu desetkrát blíže, aby ho viděl tak, jako vy. Jak tedy vyhrává? Podle všeho spoléhá na své svaly. Koneckonců, umístění cíle se nikdy nemění, důležité je tedy opakovat tu samou přesnou pozici, a pak už to jde samo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také