CNN Prima News archiv

archiv

Výpis příspěvků ke štítku „archiv“

Marx místo Boha, hektolitry piva a půl dne dřiny: Jak Češi slavili první Svátek práce roku 1890

Podle odpůrců prvních oslav Svátku práce se 1. května 1890 vypilo až příliš mnoho piva. Příznivci akce naopak tvrdili, že dělníci se alkoholu vyhýbali, zato hlasitě demonstrovali za osmihodinovou pracovní dobu místo dvanáctihodinové. Stát měl ze Svátku práce hrůzu již v jeho předvečer: „Aby se nekalým živlům zamezila činnost na 1. května, zatýkala pražská policie pilně všechny podezřelé osoby, jež do Prahy přišly. A vůbec všechna individua,“ informoval konzervativní katolický deník Čech.

OBRAZEM: Jak šel čas s Petrem Pavlem. Od skromných vojenských začátků po volební triumf

Od skromných vojenských začátků po velkolepý triumf v prezidentských volbách. Nová hlava státu Petr Pavel má za sebou bohatou kariéru, která se většinu jeho života točila okolo armády. Absolvoval výsadkové kurzy, vysloužil si medaili Za hrdinství, byl jmenován do čela ozbrojených sil ČR a v neposlední řadě se aktivně věnoval sportu a horským túrám. Během své prezidentské kampaně se zapsal do paměti společně se svou ženou Evou i díky fotkám s kočkou Mickou či flanelové košili. Podívejte se na vybrané archivní snímky ze života Petra Pavla.

Řvali, že jsme šmoulové. A mně zničili kočárek! Jaký byl 17. listopad očima mlátiček?

Leckdo se dodnes pyšně chlubí, že na Národní třídě tenkrát také byl. Tihle tam ale 17. listopadu 1989 nejen byli, nýbrž často i bili. Jaký byl večer, který před 33 roky odstartoval sametovou revoluci, očima členů zasahujícího pohotovostního pluku? Lze to zjistit z jejich výslechů dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, které má CNN Prima NEWS k dispozici. A mnohdy je to dost bizarní čtení.

Bombardování přehrad hrozilo i Praze. V radioaktivní vodě by zemřelo 40 tisíc Čechů

Rusové se prý na Ukrajině chystají bombardovat obří Kachovskou přehradu. Moc se to neví, ale s variantou, že nepřítel zaútočí na velká vodní díla, počítaly v 80. letech i československé bezpečnostní složky. V dlouho utajované zprávě z roku 1982 stojí, že Prahu by po zasažení slapské a orlické přehrady zaplavila radioaktivní voda a okamžitě by zemřelo 42 500 lidí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje Josef Vávra z Archivu bezpečnostních složek.

Dokumenty u vody. Arenberger pronajímá vinohradské nemocnici „archiv“ v povodňové oblasti

Žádný archív, ale historická spisovna. A ještě navíc v povodňové zóně s nejvyšším stupněm nebezpečí. Fakultní nemocnice Královské Vinohrady platila miliony korun za uložení svých dokumentů. Peníze inkasoval její šéf a současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) za pronájem vlastního statku na Mělnicku. U fakultních nemocnic v Česku je přitom využívání takových komerčních služeb výjimečné. Ministerstvo vnitra na místo posílá kontrolu, sám Arenberger problém nevidí.

Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

Není tím nijak otřeseno hrdinství českého odbojáře Josefa Mašína, jednoho ze slavných Tří králů. Přední odborník na dějiny protektorátu Jan B. Uhlíř ale nově objevil v Archivu bezpečnostních složek asi dvacet stran s Mašínovými výslechovými protokoly. „Traduje se, že Mašín u výslechů nic neřekl. Není to pravda, na gestapu nakonec mluvili všichni, to ani jinak nebylo možné,“ říká Uhlíř.

Gestapu jsem kdykoliv k dispozici. České udavačství v nově nalezených dokumentech

Ve spisech nacistické justice, které aktuálně studuje historik Jan B. Uhlíř, byl nalezen další výjimečný dokument. Originální udání z roku 1940 sepsané pronacistickým českým novinářem Karlem Lažnovským, kterého nechal český odboj o rok později otrávit při známé chlebíčkové aféře. „Spisy, které dosud v archivech ležely ladem, vydávají neočekávaná svědectví. Tohle je první skutečný důkaz, jak Lažnovský udával gestapu,“ říká Uhlíř.

Unikátní objev: Dopisy Čechů psané těsně před popravou nacisty

Přední český odborník na protektorátní dějiny Jan B. Uhlíř začal s výzkumem unikátních archiválií, které dokumentují soudní procesy a popravy 617 českých odbojářů v obávané berlínské věznici Plötzensee. Za komunistů se o dokumenty zajímala hlavně StB, od roku 1989 však leží v archivu takřka nepovšimnuty. „Ve složkách nacházím i poslední dopisy psané před popravou, které nebyly rodinám nikdy odeslány,“ líčí Uhlíř exkluzivně pro CNN Prim NEWS krátce před výročím německé okupace (15. března 1939).