Lidé umírali v náručích hráčů. Tragédie, kterou nelze pochopit, říká FIFA k fotbalové zkáze

Katastrofy na ostrově Jáva má většinou na svědomí příroda. O posledním víkendu však za desítky mrtvých nemohlo zemětřesení. Absolutní chaos po fotbalovém zápase mezi Aremou Malang a Persebayou Surabaya způsobený necitlivým zákrokem policie znamenal 133 lidských obětí, z toho 37 dětí. Trenér domácího klubu uvedl, že někteří fanoušci umírali v náručí jeho hráčů.

Zazněl konečný hvizd. Utkání se znepřátelenou Persebayou Malang prohrál, což se v jeho domácím prostředí stalo po dlouhých 23 letech. V tu chvíli začal další zápas. Zápas o život.

Do indonéské Ligy 1, konkrétně do Persije Jakarta, přišli v létě i dva čeští fotbalisté – Ondřej Kúdela a Michael Krmenčík. Sice si z hlediska fotbalové kvality pohoršili, ale ihned byli oba exslávisté unešení, jak zapálenými fanoušky jsou Indonésané. Narvané tribuny může Česko závidět, méně už to, jakým způsobem je na nich zajištěna bezpečnost. O tom vypovídá, že pro sobotní utkání na stadionu v Malangu s kapacitou 38 tisíc bylo prodáno 42 tisíc vstupenek.

Část příznivců Malangu po porážce 2:3 vzala trávník útokem. Šlo o zhruba tři tisíce lidí, kteří chtěli demonstrovat. Policie rychle revoltu utnula. Její příslušníci se nacházeli především pod VIP tribunou a směrem ke středu hřiště a pod sektory 10, 11, 12, 13 a 14 začala pálit náboje se slzným plynem. Podle očitého svědka, který promluvil pro BBC, policisté pálili „nepřetržitě“. Údajně mělo padnout kolem 20 výstřelů. To pochopitelně zapříčinilo velkou paniku. Dav se rozprchl, povětšinou do pravé části plochy do nejvíce zaplněného prostoru pod sektory 12 až 14.

Dusivé zdrhání před plynem vyústilo v tlačenici. Lidé se snažili dostat z pekla únikovými východy, ty ale nezvládaly masivní příval osob. Někteří diváci byli ušlapáni, jiní udušeni v tlačenici.

Tragédie, kterou nelze pochopit

„Malé děti plakaly, ženy omdlévaly, všude byl slyšet křik, všichni se houfovali,“ vylíčil děsivé dění fanoušek, který byl poblíž epicentru zoufalství. Rodiče vyděšeně řvali, kde jsou jejich děti. Žena jménem Ester Andayanengtyasová popsala, jak se na dálku strachovala o svoji 17letou dceru. „Chtěla jsem, aby ten den nešla na zápas. Nevrátila se domů, hledali ji přátelé, pak jsme byli v nemocnici, kde nám řekli, abychom se podívali do márnice. Došlo ke zmatku, protože dcera u sebe neměla občanský průkaz,“ řekla. Dívka přežila, byť s vážnými zraněními včetně zlomenin a otoku na mozku.

Bohužel pro celkem 133 lidí, jak uvádějí nejnovější zprávy, skončilo šílenství v Malangu ještě katastrofálněji než pro dceru Andayanengtyasové. Nejmladší oběti byly pouhopouhé tři roky, celkově děti představují přibližně čtvrtinu zemřelých. Trenér Aremy Javier Roca poznamenal, že někteří lidé „umírali v náruči hráčů“. „Jsem duševně zničený,“ dodal.

Celkem 18 policistů je kvůli použití slzného plynu vyšetřováno, policejní šéf v Malangu dostal vyhazov, dalších devět členů vysoce postaveného personálu bylo suspendováno.

Už v minulosti byla indonéská policie kritizována za časté používání slzného plynu, což se na přeplněných stadionech jeví jako vysoce riskantní. Roca uvedl, že policie v tomto případě překročila hranice, když se snažila tímto způsobem umravnit dav. Mezinárodní fotbalový orgán FIFA vzkázal, že jde o tragédii, kterou nelze pochopit. Předpisy FIFA totiž mluví jasně – pořadatelé a policisté by na zápasech neměli být vybavení plynem.

Události vyšetřuje nezávislá komise expertů, která by měla svá zjištění předložit indonéské vládě. Do odvolání je nejvyšší fotbalová soutěž přerušena.

Tagy:
policie smrt neštěstí Jakarta tragédie slzný plyn FIFA Jáva fotbal Česko sport Michael Krmenčík Ondřej Kúdela FIFA Malang Indonésie Arema Malang Persebaya Surabaya Javier Roca