Jižní Korea má dva poslance z KLDR. Jeden býval diplomatem, druhý žil v bídě

Po jarních volbách zasedli do jihokorejského Národního shromáždění dva severokorejští uprchlíci. Působí v sesterských stranách, jejich příběhy jsou však naprosto odlišné. Thae Yong-ho působil deset let jako velvyslanec ve velké Británii. Jeho kolega Ji Seong-ho žil v Severní Koreji v extrémní chudobě a kvůli nehodě přišel o nohu a ruku. Do Číny utekl s pomocí podomácku vyrobených berlí.

Thae Yong-ho a Ji Seong-ho jsou od začátku června poslanci jihokorejského jednokomorového parlamentu. Získali křeslo v dubnových volbách, které se uskutečnily i přes koronavirovou pandemii.

Oba severokorejští uprchlíci jsou poslanci konzervativních opozičních stran, které zpochybňují vstřícnější politiku prezidenta Mun Če-ina směrem k severnímu sousedovi. Vadí jim, že nepřispěl k denuklearizaci, a vyjadřují se skepticky k formálnímu uzavření míru mezi oběma zeměmi. Bývalý diplomat Thae Yong-ho kandidoval za Stranu společné budoucnosti (UFP), zatímco Ji Seong-ho za Stranu budoucí Koreje (FKP).

Severokorejci mají s integrací problém

Přestože zvolení těchto mužů do Národního shromáždění působí jako velký pokrok v inkluzi uprchlíků do jihokorejské společnosti, podle některých komentátorů jejich příchod neznamená velkou změnu. Thae Yong-ho se svým elitním profilem pravděpodobně konvenoval voličům UFP, kteří jsou rovněž z vyšších vrstev, a záleží jim více na straně než na konkrétní osobě. Ji Seong-ho byl zase podle serveru The Conversation zvolen díky tomu, že se strana rozhodla rezervovat jedno místo pro přeběhlíky, jichž žije v Jižní Koreji již přes 33 tisíc. Tři čtvrtiny z nich jsou ženy.

Lidé, kteří uprchli před Kimovým režimem na jih, mají ovšem obecně problém s integrací. Dají se rozpoznat podle přízvuku, často jsou diskriminováni a jihokorejská společnost je částečně vnímá jako bezpečnostní hrozbu.

Kim je mrtev, tvrdili oba poslanci

Oba poslanci se potýkali s problémy už dva týdny po svém zvolení. V dubnu, kdy Kim Čong-un načas zmizel z veřejného života a spekulovalo se o jeho zdraví, vyjádřili pochybnosti o jeho zdraví. Následně tyto spekulace založené mimo jiné na jejich výpovědi začala šířit média po celém světě.

Ji řekl uvedl v rozhovoru publikovaném 30. dubna, že si je „na 99 procent jistý, že Kim je mrtvý“. Den nato se vůdce objevil a Ji se omluvil. Také Thae se nechal slyšet, že Kimovo zdraví je jedním z největších severokorejských státních tajemství, přesto má podezření, že diktátor je nemocný.

Oba tím proti sobě popudili nejen veřejnost, ale i poslance z prezidentovy vládní strany. Někteří z nich se snažili prosadit, aby nemohli být členy žádné komise Národního shromáždění, která by pracovala se zásadními informacemi pro jihokorejskou bezpečnost.

Podle webových stránek The Conversation to ukazuje na přetrvávající nedůvěru k severokorejským uprchlíkům, přestože byli demokraticky zvoleni. Oba politiky bude podle The Conversation nadále definovat hlavně jejich původ. Jihokorejští politici jsou totiž navíc výrazně rozděleni, pokud jde o postoj k severnímu sousedovi.

Uprchlík, který doprovázel Kimova bratra

Oba přeběhlíci jsou sice nyní poslanci sesterských stran, jejich životní příběhy jsou však velmi odlišné. Thae Yong-ho patřil před svým útěkem v roce 2016 mezi prominentní Severokorejce. Dnes osmapadesátiletý politik se narodil v Pchjongjangu, kde vystudoval na univerzitě mezinárodní vztahy. Deset let pracoval jako velvyslanec ve Velké Británii, perfektně ovládá angličtinu a je vůbec nejvýše postaveným Severokorejcem, který za posledních dvacet let uprchl. V roce 2015 dokonce doprovázel Kim Čong-unova bratra Kim Čong-čchola na koncert kytaristy Erica Claptona v Londýně.

„Jsem si jist, že všichni mí příbuzní jsou nyní na odlehlých izolovaných místech či ve vězeňských táborech. Láme mi to srdce,“ řekl. O to víc je prý rozhodnut podílet se na svržení severokorejského režimu a „zachránit lidi před otroctvím“. „Jsem si naprosto jist, že jednou svého bratra ještě uvidím. Je to můj sen. Chci se vrátit do rodného města,“ přeje si politik, s nímž uprchla i jeho manželka a dítě.

Thae zvítězil v luxusní čtvrti Gangnam

Před komisí Národního shromáždění v Soulu Thae řekl, že „životní podmínky Severokorejců se blíží otroctví.“ Dodal, že si navzdory své prominentní pozici začal uvědomovat „tristní realitu“ tamního života. Po útěku začal být v rodné zemi nazýván lidskou špínou, byl obviněn z vlastizrady, zpronevěry a znásilňování dětí. Otevřeně kritizuje Kimův režim a upozorňuje na těžkosti, jimž musí jeho uprchlí krajané v Jižní Koreji čelit.

Kandidoval za nejbohatší čtvrť Soulu Gangnam, kde zvítězil s 58,4 procenty. Po svém vítězství se rozplakal. Luxusní čtvrť Gangnam se proslavila v roce 2012 v hitu rappera PSY Gangnam Style. Thae během své předvolební kampaně rapoval v růžové baseballové čepici a kravatě, tedy v barvách své strany. Řekl, že doufá, že jeho zvolení bude inspirovat i další vysoce postavené Severokorejce. „Chtěl bych jim říct, že mohou mít i jinou budoucnost,“ zdůraznil.

Čínští psi se mají lépe než Severokorejci

Naopak Ji pochází, jako většina Severokorejců, z velice chudých poměrů. Živil se odpadky a trávou, než se mu podařilo uprchnout přes Čínu do Jižní Koreji s pomocí podomácku vyrobených berlí. „Když jsem byl na střední škole, začal jsem si všímat prázdných židlí ve třídě. Byli tací, kteří se snažili přežít pojídáním kůry a trávy, ale stejně začali umírat,“ popsal na kongresu v Oslu v roce 2015 realitu 90. let. Viděl dokonce umřít hlady svou vlastní babičku.

Začal žebrat o uhlí, které převážely vlaky z nedalekého dolu a měnil ho za jídlo. Jeho podvyživené tělo se ale jednoho dne, když mu bylo šestnáct let, pod uhelným nákladem podlomilo. Srazil jej vlak, který mu téměř utrhl nohu a rozdrtil ruku. Severokorejští lékaři mu končetiny amputovali bez anestezie i krevní transfuze.

Sourozenci pro něj sbírali jídlo, aby jej udrželi při životě, během jeho zotavování. „Nikdy nezapomenu chuť nudlí, které bratr vysbíral z odpadků. Spolu s mou sestrou jedli jen trávu a houby, než jsem se zotavil. Zůstali proto zakrnělí. Velmi mě to mrzí,“ řekl ve svém projevu.

O několik let později se při shánění obživy dostal až do čínské příhraniční oblasti. „Viděl jsem, že psi tam jedí lépe než moje rodina v Severní Koreji,“ vzpomínal. Prý ho chytila hlídka, která ho pokárala za to, že žebráním v Číně ostouzí tehdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila, a byl vrácen do vlasti.

Deset tisíc kilometrů za svobodou o berlích

V roce 2002, když mu bylo dvacet let, Ji uprchl. S pomocí dřevěných berlí, které mu vyrobil otec, překonal téměř deset tisíc kilometrů, aby se dostal na svobodu. „Brodil jsem se přes řeky, stoupal na vrcholy, to vše o berlích,“ vypravoval. „Stále jsem zničený z toho, že jsem nedostál slibu, který jsem dal otci. Že se pro něj vrátím a vezmu ho buď do Jižní Koreje nebo jiné země, kde by mohl vést lepší život,“ přiznal. Otce osmatřicetiletého poslance při útěku chytli a umučili k smrti.

Před Thae Yong-hoem a Ji Seong-hoem již jeden severokorejský uprchlík v jihokorejském Národním shromáždění zasedl. Byl jím Cho Myung-chul, jehož mandát trval od roku 2012 do roku 2016. Stejně jako Thae byl v Severní Koreji společensky velmi dobře situovaný. Vyučoval ekonomii na Univerzitě Kim Ir-sena v Pchjongjangu.

Tagy: