13. listopadu 2019 12:54

Válka proti drogám: Jak vlastně začal obchod s drogami?

Obchod s drogami je mnohem starší, než si myslíte! Každopádně ale nevedl k ničemu hezkému...

V neděli ve 22.15 se na COOLu rozběhne 1. série Narcos. Souboj protidrogových jednotek s narkomafií tu popisuje zejména 80. a 90. léta, občas ale Narcos dovede divoce skákat do minulosti i budoucnosti, aby bylo vidět, že je celá situace složitější, než se na první pohled zdá. Pokud jste o drogách však nikdy neslyšeli, možná jste zmateni – cože, jaký obchod s nimi? Pro všechny, kteří právě vylezli z hibernace, jsme ale ve stručnosti sesmolili, jak zápletka Narcos (a reality) v Kolumbii dané historické dekády vlastně vznikla.

Na první pohled je otázka z titulku trochu nesmyslná, s drogami lidé obchodují, co je svět světem. Někdy se ty drogy pijí, někdy kouří, jindy olizují. Různou formu konfliktu, který zažehly strany distribuce patologicky užívaných drog (těm můžeme taky říkat "drogy tvrdé"), zná svět také z dřívějška. Stačí se zeptat Číňanů nebo Britů na "opiové války".

V dnešním kontextu se však "válka proti drogám" spojuje právě s Kolumbií 70. až 90. let a Mexikem 90. let až do dneška. Termín je spojován zejména s administrativou prezidenta Reagana, použil jej však už prezident Nixon v roce 1971. Tehdy paradoxně majoritní patologickou drogu, heroin, Amerika často dovážela z jihovýchodní Asie. Prakticky vedle USA však začínal již v tomto čase být aktivní zcela jiný kroužek podnikatelů, kteří měli svět drogového byznysu proměnit – a jejich sídlo bylo v Kolumbii.

Bývaly časy, kdy byla Kolumbie běžnou latinskoamerickou zemí. Určitý export návykových/rekreačních drog existoval, byl však minimální, nejčastěji měl formu marihuany. Již tehdy ale bylo město Miami hlavním přístavem exportu z Kolumbie. Od konce 70. let měl pak vcelku nevinný drogový byznys v Miami narůst do obřích rozměrů.

Kartel Medellín, vedený právě kreativně nadaným Pablem Escobarem, totiž přišel na nové metody jak masové produkce drog, tak i jejich stále kulišáčtějšího pašování. Medellín spolu s kartelem Cali pašoval zejména kokain, ale spolu s ním i heroin a jiné látky. Například u Cali začínali právě na marihuaně.

Nebude snad velkým spoilerem, když řekneme, že kartelům jejich "obchodní úspěchy" v 80. letech vynesly velkou pozornost zejména amerických orgánů. Právě ty totiž v součinnosti se spolupracující částí kolumbijských orgánů nakonec oba kartely de facto zlikvidovaly.

Kupčení s tvrdými drogami se však mezitím už dávno přesunulo do Mexika, které nabídlo zcela jiný příběh (jenž Narcos zpracovává v následujícím seriálu s podtitulem Mexiko). V součtu samozřejmě platí, že ten skutečný podílník obchodu s drogami je konečný zákazník – kdyby uživatelé drog v Americe dané látky nechtěli, překupníci by přišli na buben. Na druhou stranu je však každému jasné, že horší vymahatelnost práva a ilegální povaha drogového byznysu logicky vedou k násilí a k vraždám.

Drogy jsou každopádně jednou z mála konstant lidské civilizace. Už starověké osady a říše znaly pivo i halucinogeny. Kolonizace Ameriky započala dílem kvůli tomu, že zde lépe rostl tabák. Možná i na Mars začneme létat pravidelně až poté, že zjistíme, že nám šňupání rudých písků přivolává krátkodobé štěstí. Na stranu druhou jistě platí, že přemíra drog dovede nebohého člověka i zničit – naše primitivní mozky se nedovedou snadno naučit, kdy mají dost. Příběh takzvané války s drogami, jež do USA putují z Kolumbie, je tak pozoruhodnou epizodou věčného souboje o hledání chemického štěstí.

Premiérová 1. série Narcos začíná na Prima COOL už 17. listopadu ve 22.15. Každou neděli budeme dávat dva díly za sebou!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný