CNN Prima News pytláci

pytláci

Výpis příspěvků ke štítku „pytláci“

Muž pokládal kolem rybníka pasti. Ochráncům zvířat ho nahlásil jeho vlastní otec

Případ nebezpečných pastí na zvířata na Tachovsku má nečekané rozuzlení. Po odvysílání reportáže v Krimi zprávách na CNN Prima NEWS se ochráncům přírody nečekaně ozval otec řádícího pytláka. Jedna z fotopastí ho zachytila, jak pokládá železné čelisťové pasti. Kriminalisté muže již vyslechli, prý chtěl tímto způsobem ochránit rybník před predátory. Porušil tím ale zákon a hrozí mu až šestiletý pobyt za mřížemi.

Pytláci mu chytili matku, málem zemřel: Luskoun jako nejobchodovanější živočich světa

Luskouni jsou hmyzožraví savci, velmi výjimeční svými šupinami, které mají na těle poskládány tak, že připomínají šišky. Na své šupiny doplácejí, protože se hojně využívají v tradiční asijské medicíně. Žijí na zemi přes 65 milionů let a až člověk je svým sobectvím dohnal na hranici vyhynutí. Proti tomu se snaží bojovat i Češka Hanka Böhme se speciálně vycvičenými psy plemene Malinois, Hanka jim ale neřekne jinak než Maliny. Založila tak projekt Malina pro slona, její psi ale už dávno nezachraňují před pytláky „jen slony“, ale například i zmíněné luskouny a sama trenérka říká, že ti právě potřebují záchranu nejvíce.

Čeští psi jsou postrachem afrických pašeráků. Vyčmuchat slonovinu se naučili i dva útulkáři

Psi dokáží neuvěřitelné věci. Pokud jsou speciálně vycvičení, dokáží rozpoznat rakovinu, malárii, Parkinsonovu chorobu, epileptický záchvat či těhotenství. Pomáhají hledat nezvěstné lidi, výbušniny i drogy. Povětšinou slyší na české povely. Čeští a slovenští psi (vycvičeni českými a slovenskými psovody) patří totiž k těm nejlepším a vědí to všude ve světě. Zájem o ně mají bezpečnostní složky v USA, Kanadě, Kolumbii, Izraeli, Saúdské Arábii či Peru. A v africkém Kongu jsou dnes čeští psi postrachem pašeráků zvířat. Největším překvapením jsou však dva čeští útulkáři, kteří zachraňují slony. Celý rozhovor s Hankou Böhme, která stojí za projektem Malina pro Slona, najdete v článku.

Zaplatili životem: Pytláci na mušce ochránců ohrožených zvířat

Ochrana ohrožených druhů zvířat před pytláky je čím dál složitější. Na černém trhu kvete prodej nosorožčích rohů, sloních klů či dalších částí zvířecích těl. Ochránci mnoha přírodních parků a rezervací musí stále častěji sahat po zbraních a moderních technologiích. Není divu, že mnozí odborníci jejich boj považují za regulérní válku.