CNN Prima News radiace

radiace

Výpis příspěvků ke štítku „radiace“

Přeživší atomové bomby v Nagasaki: Plakali jsme a zvraceli. Těla vypadala jak černé panenky

Ohořelá pustina, zkroucená těla, trosky plné spáleného masa. Ve chvíli, kdy 9. srpna 1945 v poledne kroužil nad přístavním městem Nagasaki americký bombardér B-29 Bockscar nesoucí atomovou bombu, už bylo pro více než 70 tisíc lidí pozdě. Většina z nich zemřela okamžitě, další v následujících letech. „A my, kteří jsme přežili, budeme jednoho dne všichni mrtví. Musím svůj příběh předat dál. Člověk a jaderné zbraně nemohou existovat společně,“ uvedla ve své zpovědi jedna z přeživších Japonek. Ve spolupráci s organizacemi Nihon Hidankjó a Městským archivem Nagasaki přinášíme zpovědi těch, kteří přežili jadernou apokalypsu.

Šílenosti Rusů na Ukrajině: Rybařili v ozářené černobylské vodě, v zákopu vyhrabali anthrax

Ve válce se mnohdy dějí věci, nad kterými zůstává rozum stát. Své o tom vědí ukrajinští obyvatelé žijící v okolí Černobylu. Když se loni pokusili varovat nepřátelské ruské vojáky, aby se nezdržovali poblíž zničené jaderné elektrárny, jejich rady nevyslyšeli. Místo toho se na místě utábořili, v jeden moment dokonce rybařili v někdejší chladicí komoře reaktoru, popsali místní pro deník The Sunday Times. Mnozí okupanti skončili v nemocnici. Podobný osud potkal letos jiné ruské vojáky v Záporoží, kteří při vyhrabávání zákopů omylem narazili na dobytčí hřbitov a chytili anthrax.

Výročí černobylské katastrofy. Nebezpečnou roli hraje elektrárna i během současné války

Přesně před 37 lety – 26. dubna 1986 – došlo k největší jaderné katastrofě v dějinách lidstva. Jeden z reaktorů černobylské elektrárny na Ukrajině, která byla součástí tehdejšího Sovětského svazu, explodoval a do ovzduší se tak uvolnilo masivní množství radiace. Svoji roli sehrává Černobyl i během nynější ruské invaze. Ukrajina si připomíná výročí katastrofy ve válečném stavu.

Slezly jim vlasy i nehty. USA 1. března 1954 zpackaly největší jaderný test v dějinách země

Během války na Ukrajině se svět dostal na pokraj nukleárního konfliktu. Nebylo to ale zdaleka poprvé v historii. Za studené války se v jaderném zbrojení předháněly Spojené státy se Sovětským svazem. Přesně před 69 lety – 1. března 1954 – provedly USA největší nukleární test v dějinách země. Tehdy se hraní s radioaktivitou pořádně vymklo kontrole.

Už ne zelené, ale černé. Žáby v Černobylu se přizpůsobují radiaci

Když se blížíte k jaderné elektrárně Černobyl, začnou detektory radiace hlasitěji pípat, lidí je čím dál méně a žáby jsou mnohem tmavší. Rosničky, které žijí v zóně zamořené po výbuchu této jaderné elektrárny, totiž mají mnohem intenzivnější pigmentaci, která jim nejspíš pomohla přežít v prostředí, kde je zvýšená úroveň radioaktivity. K tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali stovky obojživelníků žijících v uzavřené zóně kolem Černobylu a mimo ni, napsal britský list The Times.

Nedokážeme to zcela pochopit: Odtajněná zpráva Pentagonu o UFO zmiňuje i poranění svědků

Lidé, kteří tvrdí, že se setkali s mimozemšťany, prý utrpěli zdravotní následky. Objevují se u nich popáleniny radiací, ochrnutí či poškození mozku a očí. Vyplývá to z nově zveřejněné zprávy amerického Pentagonu. Ta tvoří součást dokumentů dnes již neexistujícího programu pro pokročilou identifikaci leteckých hrozeb, který zkoumal také UFO. Existenci programu odhalil jeho bývalý vedoucí v roce 2017. Informoval o tom deník Daily Mail.

Ruský voják měl zemřít na radiaci z Černobylu. Další opouštěli elektrárnu v panice

Jeden z ruských vojáků, kteří měli na starost okupaci Černobylské jaderné elektrárny, zemřel údajně na následky radiace. Tvrdí to britský deník The Telegraph s odvoláním na údaje ruské Vojenské lékařské služby. Smrt kvůli ozáření zmínila také ukrajinská státní společnost Enerhoatom na Telegramu. Většina ruských vojáků už z černobylské oblasti odešla, kvůli zdravotním komplikacím v souvislosti s pobytem u Černobylu jich mělo být hospitalizováno nejméně 26.

Rusové zvedli u Černobylu oblaka radioaktivního prachu. Sebevražda, hodnotí odborník

Jednou z prvních oblastí, kterou se Rusům od začátku invaze na Ukrajinu povedlo dobýt, byla odstavená jaderná elektrárna v Černobylu a její okolí. Ukrajinští zaměstnanci elektrárny popsali agentuře Reuters, jak se okupanti při zabrání území chovali. Ruští vojáci prý ignorovali bezpečnostní opatření a při projíždění proslulého Rudého lesa – nejvíce kontaminovaného místa v okolí elektrárny – zvedli oblaka jaderného prachu.