Při zácpě pomohou obklady, jablkový jogurt i olivový olej s citronem

Zácpa je záležitost nepříjemná a bohužel velmi častá. Mnohdy za ni může stres, nezdravá strava, nedostatek pohybu i málo vypitých tekutin, ale zácpa dokáže nepěkně potrápit také na dovolené, když změníme prostředí, a obtěžuje i nastávající maminky. Naštěstí můžeme projevy zácpy zmírnit nebo jí předcházet přírodními prostředky a vhodnou úpravou jídelníčku.

Zácpa je pojem subjektivní, protože častost a charakter vyprazdňování je velmi individuální. Obecně se tak označuje problematické či bolestivé vyprazdňování, které je spojeno se změnou charakteru a/nebo frekvence stolice. Zácpa trápí přibližně každého čtvrtého člověka. Dokáže hodně potrápit na cestách, když změníme prostředí, obtěžuje většinu žen v těhotenství i nevyhýbá se ani dětem. Dlouhodobá zácpa je nepříjemný zdravotní problém, s kterým bychom měli vyhledat lékaře, protože je třeba vyloučit, že se za potížemi neskrývají vážnější choroby.

Zácpy se můžeme zbavit domácí léčbou a vyzkoušet různé přírodní pomocníky. Je jich dost a každému vyhovuje něco jiného.

Vláknina a voda

  • Při prevenci i léčení zácpy hraje mimořádnou roli vláknina ve stravě. Denně bychom si měli dopřát 30–35 g, při zácpě 50–70 g. Skvělým zdrojem vlákniny jsou především čerstvá zelenina a ovoce, luštěniny, semínka a ořechy.
  • Co nejvíc jíme zakysané mléčné výrobky s živými kulturami (s obsahem probiotických bakterií), které pomáhají obnovit rovnováhu střevní flóry.
  • Během dne musíme dostatečně pít, zejména vodu, do sklenice můžeme dát plátek citronu, okurky a lístek máty. V létě, na slunci a při sportu budeme víc pít, než při ležení doma na gauči. Obecně se doporučuje 30–45 ml na jeden kilogram hmotnosti, tak si můžeme snadno vypočítat, kolik bychom měli vypít tekutin.
  • Trápí-li nás zácpa, vyhýbáme se zejména černému čaji, hořké čokoládě, bílému pečivu, bílé rýži, červenému masu, smaženým pokrmům.
  • Projímadlům se snažme spíše vyhýbat a v případě, že vás trápí zácpa dlouhodobě, je nutné navštívit lékaře.

Lněné semínko

Známým pomocníkem při zácpě je lněné semínko nebo lněný olej. Pomáhají vytvářet objem stolice, což přirozeně zrychluje její pohyb a zmírňuje zácpu. Ráno do 200 ml vroucí vody dáme 2 lžičky rozemletých semínek a tekutinu i se semínky vypijeme večer před spaním. Nebo nadrcená semínka dáme do jogurtu, smoothie a kaší. Nebo si dáme 2 lžičky lněného oleje, nejlépe s ním pokapeme čerstvý zeleninový salát (špenát, okurka).

Olivový olej s citronem

Laxativní účinky panenského, zastudena lisovaného olivového oleje se nejlépe projeví po užití ráno nalačno, stačí jedna lžička s několika kapkami čerstvě vymačkané citronové šťávy a zapijeme čistou vodou. Nebo lžičku oleje rozmícháme ve vlažné vodě a vypijeme.

Psyllium

Jedním z nejúčinnějších přírodních pomocníků je jitrocel indický, známý pod komerčním názvem psyllium. Semena obsahují vlákninu ve formě slizu, která po požití ve střevě nabobtná a zvětší svůj objem, a tak dojde ke zrychlení pohybu nestrávené potravy trávicím traktem a lepšímu vyprázdnění. Opakované užívání obvykle příznivě ovlivňuje stolici co do množství, konzistence a frekvence.

Psyllium můžeme užívat buď ráno, nebo večer. Jednu nebo dvě lžičky rozmícháme v tekutině a spolkneme. Zapijeme dostatečným množstvím vody. Obvykle dojde po dvou dnech k žádoucímu účinku.

Švestky a fíky

Sušené ovoce je dobrým přírodním projímadlem pro ženy v těhotenství, které trápí zácpa.

Večer zalijeme vlažnou vodou 3 až 4 fíky nebo 4 až 5 švestek, ráno zahřejeme, scedíme, teplou tekutinu vypijeme a plody večer před spaním sníme. Nemáme-li po ruce švestky a fíky, použijeme jakékoli sušené ovoce, oblíbené jsou datle, meruňky a rozinky.

Zázvorový čaj s citronem

Závorový čaj povzbuzuje činnost střev a ulehčuje vyprazdňování. Je to výborný lék proti zácpě na cestách, protože ho mají snad v každém hotelu, restauraci a kavárně. Nehodí se ale pro děti.

Ingredience

  • 2–3 plátky čerstvého zázvoru
  • 250 ml vroucí vody
  • 1 lžička čerstvě vymačkané citronové šťávy

Příprava

Plátky zázvoru zalijeme vroucí vodou, zakryjeme. Těsně před pitím přidáme citronovou šťávu.

Užívání

Teplý zázvorový čaj s citronem vypijeme ráno nalačno.

Ořechové listy

Mnozí nedají dopustit na listy vlašského ořechu. Ty jsou výborné nejen proti zácpě, ale navíc ještě pročistí krev.

Ingredience

Příprava

Listy zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Vypijeme po doušcích jednou za den buř ráno na lačno nebo večer těsně před spaním.

Bylinky a koření proti zácpě

Jak bylinkový čaj připravit

Můžeme si připravit čaj z jedné, ale i nakombinovat dvě nebo tři bylinky a koření (například řebříček, fenykl a máta nebo kmín a zeměžluč smíchané v poměru jedna ku jedné). Max. 3 lžičky směsi přelijeme 750 ml studené vody a pomalu přivedeme k varu, sejmeme, necháme asi 8 minut vyluhovat, scedíme. Toto množství vypijeme postupně během dne.

Jablkový jogurt

Prostředkem, který přirozenou cestou rozpohybuje trávení, je jablkový jogurt (nebo tvaroh) k večeři nebo snídani. Tahle dobrota budec hutnat i dětem, které ani nepoznají, že dostávají lék proti zácpě.

Ingredience

  • 120 g jogurtu
  • 1 větší jablko
  • 1 lžička lněných semínek
  • 1/2 lžičky medu

Příprava

Jablko nastrouháme najemno i se slupkou do jogurtu, přidáme lněmá semínka a ochutíme medem. Pečlivě promícháme.

Blahodárné střídavé obklady

Střídavé horké a studené obklady na břicho mohou povzbudit činnost střev. Nejprve vyždímeme menší ručník namočený v horké vodě, složený ho přiložíme na břicho a necháme asi 2 minuty působit. Pak ho vystřídáme ručníkem namočeným ve studené vodě. Ten necháme na břiše jen 1 minutu. Teplé a studené oklady střídáme po dobu 10–20 minut.


Přečtěte si také