Které keře potřebují jarní řez? Nůžky vezměte na hortenzie latnaté, zimolezy nebo mochny

Na jaře před nástupem vegetačního období nastává pro všechny zahradníky i zahrádkáře čas úprav okrasných keřů. Ale zdaleka ne všech! Řežte pouze některé keře stálezelené a z těch opadavých například hortenzie latnaté, kumule nebo v létě kvetoucí tavolníky.

Které keře prořezat na jaře?

V předjaří, před nástupem vegetačního období, prořežte všechny keře, které budou kvést až v létě.

Zaměřte se hlavně na...

  • hortenzie latnaté
  • kumule, známé i pod názvem letní šeřík
  • v létě kvetoucí tavolníky japonské
  • ořechokřídlece, známé i pod názvem ořechoplodec nebo modrovous
  • zimolezy
  • pámelníky
  • mochny křovité

Kdy provést jarní řez

S jarním či předjarním prořezáváním keřů můžete během teplých zim začít už v únoru, ale většinou čekáme až do poloviny března. Čekáme totiž na dobu, kdy v průběhu dne teplota neklesá pod 5 °C a především nemrzne, protože čerstvě ořezané keře by neměly být vystaveny mrazivému počasí. Na druhou stranu čím dříve se o keře postaráte, tím více času poskytnete ptákům na klidné zahnízdění.

Které keře prořezat až po odkvětu?

S prořezáváním keřů, které se chystají kvést už na jaře, počkejte. Zbytečně byste přišli o tu největší krásu. Na jaře nanejvýš odřízněte mrazem poškozené větve a výhony, ale prořezání nechte až na dobu po odkvětu.

S prořezáváním počkejte u...

  • šeříků
  • hortenzií velkolistých
  • zlatice
  • kdoulovce japonského
  • čilimníku
  • okrasné mandloně
  • jarních druhů tavolníků

Hortenzie (Hydrangea)

U hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) na jaře vystřihněte z keře pouze všechny suché, slabé, odkvetlé a špatným směrem, tedy doprostřed keře rostoucí větve. Květy se u tohoto druhu hortenzie tvoří na dvouletém dřevě, proto zdravé větve ponechte bez zákroku.

Seříznout v předjaří můžete však hortenzii latnatou (Hydrangea paniculata) a hortenzii stromkovou (Hydrangea arborencens).

Ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis)

Tento opadavý keřík pokvete až v srpnu, proto ho na jaře můžete hluboce seříznout, čímž podpoříte bujný růst nových letorostů, které budou později doslova obalené květy.

Pámelník (Symphoricarpos albus)

Pámelníky vyžadují pravidelný řez, protože jejich rozpínavost a doslova dravost je ohromná, ale na druhou stranu mají starší rostliny tendenci uvnitř keře prosychat a odumírat. Mladší keře tedy pouze sestřihněte na požadovanou velikost a tvar, u těch starších vystříhejte odumřelé vnitřní větve a můžete využít i radikální zmlazení, kdy celý keř sestřihnete skoro až u země. Do roka vyroste celý znovu.

Kumule Davidova (Buddleia Davidi)

Jakmile kumule, kterým se říká i letní šeřík nebo také motýlí keř, začnou rašit, odstraníme všechny zmrzlé, poškozené a slabé větve a na keři necháme pouze ty zdravé a silné. I ty ale sestřihneme asi 40–50 cm od země. Kumule mají tendenci často a silně vymrzat, ale naštěstí také velmi rychle obrážejí od země.

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa)

Také mochny pokvetou až od června nebo července do listopadu, proto je můžete nyní v předjaří radikálně seříznout až o dvě třetiny výšky. Nemusíte se bát, rychle a bohatě obrazí.

Tavolník japonský (Spiraea japonica)

Tavolník japonský pokvete v létě na nových výhonech, proto se nemusíte bát provést hluboký jarní řez, klidně o dvě třetiny, který keři jen prospěje. Keř bude stále pěkně košatý a kompaktní.

Zdroj: Naše krásná zahradam 2023/únor; https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-na-jarni-rez-keru-hortenzie-komule-vajgelie-magnolie-drin-rododendron.html?gclid=CjwKCAiA_6yfBhBNEiwAkmXy5yMj5humMfv-a9lRnADbwKOqzlDW0tt6NuXjlxWgeQgjMISBvNfCnxoC1-cQAvD_BwE

Sdílejte článek

Přečtěte si také