Co nikdy nedělat, když si pořídíte štěně? Seznámení s novým pejskem neberte na lehkou váhu

Je to trochu jako příprava na rodičovství. Koupě malého štěněte vyžaduje důkladnou přípravu. Váš malý pejsek bude potřebovat vhodné krmení, vodítko nebo kšírky a pelíšek, ale především mu musíte poskytnout plnou pozornost a láskyplnou výchovu a péči. Jste na to připraveni?

Jak staré štěně může odejít od své matky?

Psí miminkaod své mámy a sourozenců odcházejí nejdříve vosmi týdnech, rozhodně ne dříve. Tento čas potřebují štěňátka k tomu, aby je fenka řádně kojila a onapak hladce přešlana běžné krmení. Také ho ale potřebují na to, aby si jejich imunitní systém navykl na okolní prostředí. V neposlední řadě i proto, aby si sourozenci spolu dostatečně vyhráli a prodělali tak první socializační kroky.

Štěně zkvalitního chovu

Štěně od dobrého chovatele je zvyklé i na návštěvy cizích lidí a dětí, ideálně i (hodných!) pejsků apod.Při návštěvě chovatele se dobře rozhlédněte, jak vypadá prostředí, v němž dospělí psi i štěňata žijí. Všímejte si také, jak chovatel k psům přistupuje i jak jeho vlastní psi reagují na něj a na cizí lidi, tedy i na vás. Celková atmosféra vám hodně napoví o tom, v čem váš budoucí kamarád vyrůstá. Štěně kupte od certifikovaného chovatele. Ušetříte si tak mnoho starostí a zároveň nepodporujete tzv. množírny.

„Když si vyberete své vysněné štěně, zeptejte se chovatele, čím krmí fenu a štěňata po odstavu. Kvalitní krmivo lisované za studena bez chemie vyrobené z hodnotných surovin s vyváženým poměrem živin ušetří mnoho starostí jak při vývoji a růstu štěněte, tak i vposilování jeho imunity,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Seznamujte se pomalu. Pozor na agresivní gesta

První dny doma spejskem by měly být vseznamování spíše opatrnější. Pomalu, jeden po druhém k němu choďte nebo nechte jeho samotného, ať si k vám přijde, očichá si vás, olízne. Nespěchejte a seznamujte se s ním pomalu. Už u štěněte, stejně jako u dospělých psů byste měli znát signály, které pro psa znamenají třeba nebezpečí nebo boj. Tak třeba – nehlaďte psa tak, že si před něj stoupnete a sáhnete mu shora přímo na hlavu mezi uši. To mohou psi vnímat jako nebezpečí a výzvu k boji. Také váš úsměv s vyceněnými zuby, pokud vás pes nezná, pro něj může znamenat něco jako signál „bacha koušu“.

Dbejte na dobrou imunitu již od začátku

Imunitní systém u psa, stejně jako u lidí, je po mozku druhý nejdůležitějším „orgánem“ v těle. Imunitu štěňat i dospělých psů je třeba neustále posilovat. Štěňata se rodí s velmi nízkou imunitou a od feny v čase kojení získávají jen málo protilátek. Postupem času množství těchto protilátek v mateřském mléce klesá, až do asi 6. týdne věku štěněte. Toto období nazýváme imunitní okno. „Dobré je podávat krmivo sobsahem probiotik. Je prokázáno, že probiotiky posilovaný organismus je odolnější proti průjmům, ale také vůči alergiím, virům, infekcím nebo vnějším i vnitřním parazitům. Štěňata budou lépe trávit potravu i se lépe hojit při případných zraněních, po operacích apod.,“ říká Jiří Švihálek.

Správná výživa je klíčová

Aby váš pes nevyrostl příliš rychle a v dospělosti neměl potíže s klouby i kosterním aparátem, hlídejte množství potravy a vyváženost živin vpotravě. Vyzkoušet můžete například užitečnou pomůcku, kalkulačku krmných dávek. Ta množství krmiva spočítá za vás. Důležité je krmivo sobsahem kvalitního proteinu (maso). Pokud krmivo pro štěně nebude obsahovat dostatek kvalitního proteinu a správně vyvážený poměr všech ostatních živin, pes by se nemusel správně vyvíjet.

Základem pro každodenní energii vašeho štěňátka jsou kvalitní přírodní tuky, získané především zmasa. Tuk zmasa je pro štěně lehce stravitelný a maximálně využitelný. Pozor na průmyslově zpracovávaný tuk, který je do některých granulí přidáván uměle. Ten je hůře stravitelný, a může tak způsobovat průjmy či další potíže. Mezi další důležité živiny, které by krmivo pro štěně mělo obsahovat, patří: vápník, fosfor, vitamín D, hořčík a vitamín K. A samozřejmě již zmiňovaná probiotika.

Jak krmit a venčit?

Důležitá není jen kvalitní a hodnotná potrava, ale také její dávkování v několika menších porcích během dne.Osmitýdenní štěně krmte minimálně čtyřikrát až šestkrát denně. Postupně dávejte větší porce, ale méněkrát za den. V půl až tři čtvrtě roce byste psa měli krmit pravidelně už jen dvakrát denně.

Ideální je, pokud navyknete svého psa na krmení 2x denně a k tomu mu alespoň 3x denně dopřejete procházku propojenou stréninkem a zábavou. Když krmivo rozhýbe střeva při trávení, tak pak už i jen krátký pohyb psa pomáhá k dalšímu pohybu střev a vylučování. Navyknete-li své štěně takovým aktivitám, počkáte si, až vykoná svou potřebu venku, a poté ho za to dostatečně pochválíte, budete mít o starost méně, až na vás pejsek bude třeba čekat doma. Díky tomu se může štěně snadno a rychle naučitvydržet se svou potřebou až na ven.

Sdílejte článek
Štítky štěně pes seznámení příprava imunní systém živina

Přečtěte si také