Zelené střechy sluší a prospívají chalupám, rodinným domům i činžákům. Jak na to?

Stavíte nový dům, přemýšlíte o nové střešní krytině pro svou chalupu nebo budujete přístřešek pro auta či jenom kryté místo na popelnice? Zkuste se zamyslet, jestli by se vám nezalíbila zelená střecha či jenom malá stříška. Zelené střechy jsou sice v módě, ale jedná se o módu praktickou i oku lahodící. Každý kousek zeleně se totiž počítá!

Zelené střechy jsou v posledních letech opravdu hitem a módní záležitostí, ale zdaleka ne vše, co se na první pohled tváří jako „módní“, bychom měli hned odsuzovat jako povrchní. Zelené střechy nejsou žádným moderním výmyslem. Naopak! Známé jsou už z dávné historie. Izolaci střech zelenými rostlinami využívali lidé v Severní Americe, na Sibiři, ale i domorodci v Africe.

Proč svůj dům zakrýt zelenou střechou?

Zelená neboli vegetační střecha dokáže zabránit přehřívání domu v horkých letních měsících, ale dokáže i zabránit únikům tepla v měsících mrazivých. A to nezmiňujeme hledisko estetické! Všichni víme, že pobyt v horkem rozpálených městských ulicích je v létě k nevydržení. Domy zakryté vegetací se tolik nepřehřívají a žije se v nich mnohem příjemněji.

S vegetační střechou však můžete docílit nejen příjemného mikroklimatu v celém domě, ale zásadně vylepšíte své okolí. Stejně jako zelené parky a zahrady umí snižovat prašnost, zadržuje tolik potřebnou dešťovou vodu, a dokonce i produkuje kyslík. Nejen ve městech však mají zelené střechy své místo. Domy a chalupy pokryté rostlinami krásně splývají s okolní krajinou a nenarušují vzhled přírody.

Úspora vody se zelenou střechou zajištěna

Odtok dešťové vody z běžné betonové střechy s hydroizolací se pohybuje mezi 95–100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %. Existují ale i typy zelených střech, které umí odtok vody snížit na pouhých 5 %. Ve městech tato zbytečně odtékající voda značně zatěžuje systém tamní kanalizace. Dešťovou vodu ze střech můžete využít v domě na splachování, údržbu a úklid i na zalévání.

Zelená plocha umí i snížit hluk

Zlepšení vzduchové neprůzvučnosti oproti střeše bez ozelenění je minimálně 6 dB, což je velmi vysoká hodnota. Například rozdíl 10 dB vnímá člověk jako zvuk s poloviční hlasitostí. K odhlučení u zelené střechy přispívá výraznou měrou substrát, ovšem každá střecha unese jinak silnou vrstvu. Proto je vždy potřeba poradit se s odborníky, nejlépe ještě před vypracováním projektu domu. Na stávající střechy už umístění zelené plochy není tak jednoduché.

Jaké rostliny zvolit?

Podle konstrukce střechy volíme i druh a způsob osazení vegetací. Pokud toužíme po střeše s travinami, nebo dokonce květinami, bude zatížení střechy opravdu vysoké, protože takové rostliny vyžadují i poměrně vysokou vrstvu substrátu. Naopak sukulenty, například mrazuvzdorné a nenáročné netřesky či rozchodníky, se spokojí s tenkou vrstvou substrátu a minimální péčí.

Mezi zelené střechy můžeme řadit i střešní terasy, kde už můžeme pěstovat i zakrslé stromy a keře, zeleninu i většinu květin. Taková zahrada na střeše patří k tomu nejlepšímu, co si v oblasti bydlení můžeme ve městě dopřát.

Ani vpřípadě, že naše střecha na domě není pro zelené osazení vhodná, nemusíme ještě házet flintu do žita. Osázet můžeme i obyčejnou dřevěnou konstrukci, kterou využíváme jako přístřešek pro auto, a krásně vypadají i malé stříšky nad vchodem osázené zelenými rostlinami. Dokonce i malý dřevník nebo kryt na popelnice vypadá hned mnohem lépe, pořídíme-li mu zelenou přikrývku z rostlin.

Pozor na náletové dřeviny

Nesmíme se však nechat ukolébat pocitem, že zelená střecha si může růst sama a bez našeho zásahu. Pozor si musíme dávat na náletové dřeviny, které se tu snadno uchytí a časem by mohly neúměrně zvyšovat zátěž na střechu.

Zdroj: https://www.zelenestrechy.info/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_st%C5%99echa


Přečtěte si také