28. července 2018 06:00

Velké množství svalové hmoty může být spíše na škodu, než ku zdraví

Líbí si vám vypracovaná svalnatá těla? Tak na to zapomeňte, není to zdravé.

Komu by se nelíbilo mít vyrýsované tělo, kde by vyčníval každý sval. Reklamy na hubnutí nám snižují sebevědomí a my si pak nevážíme svého “zdravého těla”. Ano, myslíme to vážně, pro správné fungování těla není potřeba mít objemné svaly na těle. Platí jednoduché pravidlo - všeho s mírou.

Tuk vs. svaly

Profesionální kulturisté potvrdili, že k plnohodnotnému životu přebytek svalové hmoty moc není. Často překáží a nezvládají díky nim některé činnosti a aktivní sporty. Například jít si zahrát tenis je pro kulturistu nemožné, jelikož nemůže být tak obratný a rychlý, jak tento sport vyžaduje. Rozpohybovat objemné tělo není jen tak a jeho pohyblivost dost klesá. Určitě si vybavíte komické chození “namakaných chlapů”, chodících se širokými rameny bokem mezi futry dveří.

Pro správné fungování těla je potřeba udržovat poměr tuku a svalové hmoty v těle. Ideální hodnota pro muže je kolem 15% tuku a 16,5% svalů. U žen je to jiné, zatímco svaly jsou kolem 15%, tak tuku by mělo být víc a to až 23%. Takto zní vědecky prověřené hodnoty pro správné fungování těla. Vyrýsované tělo znamená, nižší poměr tuku a ten musí být nahrazen právě svaly. Většina kulturistů se s tukovou zásobou blíží k nule a to s sebou nese spoustu rizik.

Jedním z nich vylučování soli z těla a její nedostatek. To může vést k celkové slabosti, závratím a nervovým poruchám. Sůl (respektive sodík, který sůl obsahuje) je pro náš organismus důležitým elektrolytem a v těle nesmí chybět. Člověk je pak unavený a může trpět výkyvy nálad. I mozek spotřebovává spoustu energie pro svojí funkčnost a výrobu hormonů. A právě nedostatečná hladina serotoninu a dopaminu právě ovlivňuje naše nálady.

Oblíbený six pack, neboli pekáč buchet

Rizik spojených s nadměrnou svalovou hmotou jsme zmínili několik, ale to není vše. Teď se budeme chvilku věnovat fenoménu, který by bral skoro každý člověk s velkým břichem, nebo takzvanou “pneumatikou” kolem pasu. Vyrýsované břišní svalstvo může vytvořit “six pack”. Bříšních svalů je sice více, ale anglický název jich udává pouze šest. Ploché břicho je určitě příjemné, ale dejte pozor, ať to nepřeženete. Příliš objemné svaly tlačí na vnitřní orgány a mění jejich tvar, což může mít vliv na jejich fungování.

Doufáme, že jsme vás moc tímto článkem nevyděsili. Na počátku jsme zmínili - všeho s mírou a v tomto případě to platí dvojnásob. Na pohled osvalené tělo působí pěkně. Pohyb je důležitou součástí pro náš organismus a jeho dostatek prospívá srdci, cévám a vlastně celému tělu. Na druhou stranu honba za tělem z fotografií na reklamních plakátech a na instagramu (kolikrát jsou poupraveny, aby to vypadlo dobře) vám více uškodí, než přidá.

Text: Vít K.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom