Temno v českém sportu. Jansta varuje před zánikem stovek klubů a urguje vládu

Nedostatečná pomoc sportu, který se kvůli vysokým cenám energiím ocitá v kritické situaci, může v budoucnu přinést Česku výrazné ekonomické ztráty, varuje předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta. Upozornil, že ztráta pohybových návyků mladé generace povede ke zhoršení zdatnosti a zdravotního stavu populace, což znamená vyšší výdaje ve zdravotnictví.

ČUS se obávala, že ministerstvo průmyslu nezahrne do připravované podpory pro firmy provozovatele sportovišť a sportovní spolky. Tyto obavy se zatím podle vyjádření ministerstva naplnily. „Na potvrzení této informace čekáme, protože je důležitá pro sportoviště s velkým odběrem. Právě proto na problém sportovních klubů a organizací provozujících sportoviště upozorňujeme veřejně, včas a společně. Aby státní správa nemohla říci, že se na sport s energetickou podporou nedopatřením zapomnělo,“ uvedl Jansta.

Sportovní kluby by potřebovaly od státu řádově jednotky miliard korun na energie, aby mohly fungovat. „Částka, kterou by podpora sportovišť zatížila státní rozpočet, je zanedbatelná. Pokud ale stát tuto oblast opět podcení a nepřijde klubům podpora, důsledky budou pro stát stonásobně dražší a projeví se dlouhodobě v mnoha oblastech především na fyzické zdatnosti a zdraví další generace i zvýšení nákladů na zdravotnictví,“ upozornil Jansta.

Ať politici řeknou, že se bude sportovat na blátě

Na případné uzavírání sportovišť by stejně jako za koronavirové pandemie nejvíce doplatily děti a mládež.

„Organizovaný sport dětí se v zimě, až na výjimky, jako je lyžování, ve zmrzlých lesích a na sněhu dělat nedá. A tak děti budou zavřené doma bez možnosti navštěvovat sportoviště, které klub musel zavřít kvůli cenám energií. Víme už teď, že se jedná o stovky klubů, které jsou z cen v existenčních problémech a omezí nebo ukončí činnost,“ poukázal Jansta na výsledky aktuálního průzkumu ČUS, podle nichž většina klubů s vnitřními sportovišti bez adekvátní státní podpory nepřežije příští rok.

Pokud vláda sportovním klubům a dalším provozovatelům sportovišť nehodlá dotace poskytnout, měla by o tom podle Jansty jasně informovat.

„Ať tedy politici lidem a hlavně provozovatelům sportovišť řeknou narovinu, že se bude v zimě sportovat pouze venku, na blátě, na sněhu nebo na ledu a ať se na to všichni včetně provozovatelů vnitřních sportovišť, tedy zaměstnavatelů, včas připraví. Pokud vláda a zákonodárci provozovatele sportovišť v energetických opatřeních jakoukoliv cestou nepodpoří, udělají to naprosto vědomě, a celá česká společnost by to měla vzít na vědomí,“ dodal Jansta.

Tagy: