Je tetování nebezpečné? Jen v kůži inkoust rozhodně nezůstává

Rizik spojených s tetováním je vícero a každý, kdo má o zásahy do povrchu těla zájem, by je měl znát. Víte, co se třeba děje s inkoustem ve vašem těle?

Spoustu příznivců zkrášlování těla to možná ani nenapadne, ale rozhodně je na místě se ptát, co se přesně děje v naší kůži, když se necháváme tetovat? A nemáme na mysli jen malování na tělo ve stylu henny, spíše nám jde o permanentní tetování, při kterém dochází ke vpichování inkoustu do kůže. Co se s látkou, která za normálních okolností nemá v našem těle co dělat, vlastně odehrává?

Inkoust a jeho cesta

Konkrétně se inkoust dostává do škáry, což je vrstva kůže nacházející se přímo pod pokožkou a obsahující krevní kanálky a nervová zakončení. Nabízí se předpoklad, že kam tatér inkoust vpíchne, tam tato látka i zůstane; nedávné výzkumy však naznačují, že tomu tak není. Krátce po vpichu se totiž prostřednictvím krevního oběhu dostane malé množství inkoustu do mízních uzlin a experimenty na myších ho našly dokonce i v játrech. Těžko říct, jakou neplechu může zatoulaný inkoust udělat. Zatím se zdá, že může vést ke zvětšení mízních uzlin a změnám ve srážlivosti krve, ovšem dlouhodobé studie na toto téma k dispozici nemáme, a tak můžeme jen spekulovat.

„Chemické vedlejší účinky tetování mě velmi zajímají,“ řekla Ines Schriever, německá chemička z jednoho berlínského institutu. „Myslím, že lidé si uvědomují, že mohou dostat kožní infekci ze samotného tetování, ale většina si není vědoma rizik spojených s inkoustem.“ Standardní černý inkoust, který nejčastěji obsahuje pigmenty na bázi uhlíku, se totiž v kůži rozpadá na nanočástice a ty se často usazují právě v mízních uzlinách.

Tetováním k sebevyjádření

A aby toho nebylo málo, samotné inkousty podléhají velmi malé regulaci – kupříkladu dvojice dánských výzkumů z let 2011 a 2012 naznačila, že deset až dvacet procent inkoustů může obsahovat nebezpečné bakterie či karcinogeny. A to rozhodně není zanedbatelné. Nechceme však vyvolávat zbytečnou paniku – většina inkoustu samozřejmě zůstane právě na tom místě, kde ho chcete. Zůstane totiž „uvězněna“ mezi imunitními buňkami makrofágy a fibroblasty, buňkami vazivové tkáně. Prosvítá přes pokožku a ukazuje lidem symbol či nápis, který je pro vás tak důležitý. Je jasné, že i přes zmíněné hrozby (stále přece jen poněkud nekonkrétní) obliba tetování nejspíš neklesne a tento způsob zkrášlení těla, který je známý už tisíce let, bude pro spoustu lidí zásadní součástí sebevyjádření i nadále.

Zdroj: MST

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom