Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

Uklízení není žádná zábava. Přesně proto jsme nashromáždili množství tipů, jak uklízet co nejrychleji a nejefektivněji. Jelikož záleží i na životním prostředí, poradíme vám, jak saponáty nahradit přírodními látkami, které se špínou také dokážou bojovat.

Protože se Češi stále ostýchají objednat si paní na úklid, je potřeba zvládnout základní fígle, které otravné smejčení zpříjemní. Nám se osvědčily naásledující tipy. Mrkněte se na úklidové vychytávky i babské rady.

Vychytávky

Nejlepší je uklízení hezky obejít nebo ho proměnit v zábavu. Co takhle vyčistit okna vodkou, nebo najít tu nejlepší schovku pro nepořádek?

Aby vám luxování vonělo

Pokud váš vysavač při luxování nepříjemně zapáchá, upevněte na jeho ventilaci klasický připínací osvěžovač vzduchu do auta. Pořídíte ho v každé drogerii. Když vysavač zapnete, větrák vyžene do pokoje proud vzduchu, který tentokrát nebude zapáchat, ale hezky provoní byt.

Uklízejte ráno

Pokud se nejedná o generální úklid, standardní údržba domácnosti zas tolik času nezabere. Osvědčilo se nám ráno spíše věci srovnávat, ustlat si, umýt nádobí, uklidit koupelnu, než se pouštět do vytírání celého bytu nebo luxování. Zkrátka uklízejte tak, aby vás to moc neunavilo a aby byl výsledek vidět (třeba ustlaná postel a srovnané knihy). Večer po návratu domů vás pohled na čistou domácnost příjemně uklidní.

Správný den na mytí oken

Okna byste neměli mýt ve chvíli, kdy se konečně přemluvíte, že vylezete na židli a začnete čistit všechny skleněné tabulky vdomě. Řiďte se počasím. Okna nemyjte, když je moc teplo a svítí slunce. Rychle usychající voda zanechává šmouhy. Radši myjte okna, když je zataženo, ale nemrzne!

Rámy jako první

Vždy začněte od rámů. Důkladně je vyčistěte a teprve potom myjte skla. Pokud to uděláte obráceně, koledujete si o to, že vám špinavá voda zrámů a kliček zacáká vyleštěná skla.

Vodka místo saponátu

Vodka je snad tím nejuniverzálnějším alkoholem. A to nejen co se drinků týče. Z60 mililitrů této čiré tekutiny si například můžete vyrobit čistič oken! Stačí jen přidat 475 mililitrů horké vody, lžíci kukuřičného škrobu a 60 mililitrů octa. Vodka vtomto případě pomáhá eliminovat typický octový odér, který je hlavní čisticí přísadou. Výsledný mix pak můžete použít nejen na okna, ale například i na čištění zrcadel nebo čelního skla vautě.

Naučte se schovat nepořádek

Pohled na rozházené oblečení a papíry je rozhodně jeden ztěch nejděsivějších. Základem dobrého schování nepořádku je dostatek úložných prostor. Vestavěné skříně jsou ideálním řešením, ale využít můžete i noční stolky, vestavěné patro nad chodbou nebo třeba starý dobrý peřiňák. Skrývání nepořádku jsme věnovali samostatný článek, najdete vněm další tipy.

Bělení oblečení

Bílé tenisky se velice rychle zašpiní. Můžete je dát do pračky, ale výsledek často není nijak zářný... abyste vrátili látkovým teniskám původní bělost, smíchejte dva díly jedlé sody se třemi díly octa. Pastou, která vznikne, pak boty vydrhněte. Ideálním pomocníkem je starší zubní kartáček.

Pokud chcete bělit oblečení, udělejte si směs teplé vody a jedlé sody (a nešetřete s ní). Prádlo v roztoku nechte zhruba hodinu, pak ho vyperte, jak jste zvyklí.

Bez chemikálií

Saponáty jsou plné nebezpečných látek, které skončí v potrubí a dostanou se do přírody. Navíc mohou ohrozit naše zdraví i přímo v domácnosti. Zkuste omezit používání chemie a vyzkoušejte přírodní prostředky. Další eko nápady pro domácnost najdete v našem SPECIÁLU.

Všestranný ocet

Oprášíte-li znalosti chemie ze základní školy, rozpomenete se, že kyselina reaguje se zásadou. Ocet tedy pomáhá odstraňovat vodní kámen (což jsou především soli vápníků a hořčíku). Proto ho využijete všude tam, kde byste si kupovali speciální čisticí prostředky proti vodnímu kameni: do myčky dejte šálek octa a pusťte ji naprázdno stejně, jako byste ji pustili se speciálním čističem na myčku.Podobně postupujte u pračkya varné konvice: naplňte ji vodou s octem, zapněte a po převaření vodu po nějaké chvíli vylijte. Do vodovodních odpadů můžete preventivně nalít ocet a nechat působit. S octem můžete otřít i obklady kolem vany, umyvadla, kde se také usazuje vodní kámen.

Ocet odstraňuje ale i mastné skvrny. Zároveň má antiseptické účinky, to znamená, že dokáže potlačovat množení plísní a i některýchbakterií. Proto místo sava můžete na plíseň aplikovat ocet. Můžete ho rovněž přidat i do kbelíků s vodou, když vytíráte podlahu. Ale pozor, nepoužívejte ocet tehdy, pokud máte podlahu, která obsahuje vápenec, protože pak by ji ocet postupně časem naleptal – tedy nepoužívejte ocet namramorči teracco. Naopak ocet samozřejmě přidejte do vody, pokud uklízíte po malířích či zednících. A jeden poslední fígl: přidejte trochu octa do vody a vlhkým hadrem přejeďte koberec. Nejenom že se vlhkým hadrem dobře odstraňují nečistoty z koberce, ale oživíte tak i jeho barvu.

Jedlá soda do trouby

Čištění trouby je zlý sen. Trvá to dobu a za chvíli můžete začít znovu, stačí párkrát upéct. Pokud nechcete drhnout troubu chemikáliemi, vezměte si na pomoct osvědčenou dvojku jedlá soda + ocet. Troubu nejprve vyčistíte pastou z vody a sody, práci dokončíte octem. Postup je ale složitější, tak se podívejte na detailní návod, který jsme pro vás zpracovali.

Leštěnka z kokosvého oleje

Můžete ho aplikovat na dřevo a žulové nebo kovové povrchy. Skvěle je vyčistí a dokáže zakrýt i škrábance a oděrky. Kokosový olej představuje skvělou a navíc ekologickou náhradou lešticích prostředků, která dokáže odpuzovat prach.

Proti rzi

Má ještě jednu schopnost, kterou využijeme zejména na zahradě. Aplikujte kokosový olej na kovové předměty, které jsou náchylné ke vzniku koroze, jako je třeba venkovní kovový nábytek. Uvidíte, jak jej účinně ochrání před zrezivěním. Naneste prostě tenkou vrstvu čistého oleje a nechte jej působit po dobu 1-2 hodin. Poté olej setřete či plochu umyjte, rozdíl by měl být hned viditelný.

Čištění matrací sodou

Jedlá soda vám poslouží jako skvělý čistič matrací, který textilie zbaví zápachu z pižma. Nejprve povrch matrace důkladně vysajte luxem snástavcem na tkaniny. Je to ten, který má na konci hlavice kartáč.Pokud ho doma nemáte, klasická trubice vám jej nahradí. Snažte se vysát celou plochu a důkladně veškeré švy a záhyby. Následně nasypte na matraci jedlou sodu a kartáčem ji lehce třete po povrchu. Soda se dostane i dovnitř, což pomůže odstranit zápach. Matraci nechte alespoň hodinu odpočinout a potom vysajte zbytky sody vysavačem.

Zubní pasta na žehličku

Pasty na zuby jsou šetrnými čistidly, která používají i zlatníci. Vaší žehličce tak pasta nic neudělá. Naneste ji na suchý bavlněný hadřík a tím čistěte žehlící plochu. Odstraníte tak připálenou špínu, která se na každé žehličce časem usadí. Podívejte se i na další tipy, jak čistit žehličku v samostatném článku.

Prevence

Nejlepším úklidovým trikem je neuklízet vůbec nebo méně. Pokud budete dodržovat určitá pravidla, nečekají vás velké generální úklidy. Mrkněte na naše tipy, jak předcházet špíně v domácnosti.

Přezouvejte se

Přezouvání je jedna znejlepších českých tradic. Nenanosíte si domů bakterie a navíc udržíte podlahu déle čistou. Pokud doma chodíte vbotách, měli byste vytírat podlahu co nejčastěji. Je proto lepší si pořídit pár hezkých papučí. Více důvodů, proč se přezouvat, najdete ZDE.

Ustelte si

Dejte postel do pořádku každé ráno. Má to zásadní výhodu. Po návratu zpráce vás nebude čekat pohled na neurovnanou postel. Ta je symbolem nepořádku. A nepořádek nám na dobré náladě nepřidá. Do domu sustlanou postelí se vrací snáz a pohodověji.

Recyklujte

Papírů i plastů se zbavte ve chvíli, kdy se zaplní koš. Nearchivujte si kartony, štosy dokumentů nebo plastové láhve. Tříděný odpad pravidelně vynášejte, docílíte tak čistší kuchyně, kde se bude snáze vařit i jíst.

Teplota v lednici

V lednici nastavte teplotu nižší než 5 stupňů. Díky tomu se nebudou tolik množit bakterie a potraviny vydrží déle čerstvé. Lednici to pomůže také, protože ji budete snáze udržovat hygienicky čistou.

Vždy čistá kuchyň

Uklízení kuchyně je rozhodně jednou z nejotravnějších činností. Největší nepořádek shromažďujeme na kuchyňské lince. Snažte se na ni nenechávat přístroje, jako jsou odšťavňovače nebo mixéry. Zároveň na ni neodkládejtenádobí. Kuchyň bude vypadat čistěji a uklizenějši. Před sporák položte předložku, například rohož nebo laciný koberec z velkých obchodů, který se snadno pere. Nejvíce si totiž podlahu zašpiníme při vaření. Díky rohoži nebo koberci nebudeme muset vytírat tak často. Dejte ale pozor. Koberec může na dlaždicích s lesklým povrchem klouzat!


Přečtěte si také