CNN Prima News výzkum

výzkum

Výpis příspěvků ke štítku „výzkum“

Hormonální antikoncepce může způsobit nádory, varují vědci. Riziko se zvyšuje už po roce

Se znepokojujícími výsledky ohledně běžně předepisované formy antikoncepce přišli francouzští vědci. V rozsáhlé studii popsali souvislost mezi dlouhodobým užíváním konkrétního druhu ze skupiny hormonů a vznikem nádorových onemocnění mozku. Pro výzkum využili data od 18 tisíc žen, které podstoupily operativní odstranění nádoru. Vědci přesto upozorňují, že je nezbytné provést ještě další výzkumy.

Nejjasnější záblesk všech dob: Vědci objasnili obří vesmírnou explozi. A mají novou záhadu

Vědci objevili příčinu nejjasnější exploze, jaká kdy byla zaznamenána. Záblesk zachycený teleskopy v roce 2022 byl pravděpodobně způsoben explodující supernovou. Zároveň vědci narazili na další – zatím nevysvětlitelnou – záhadu, která nabourává dosud přijímanou teorii o původu některých těžkých prvků, jako jsou zlato, platina, olovo či uran.

KOMENTÁŘ: Spolu v propadlišti aneb Volební souboj ANO a SPD versus STAN a Piráti

Poslední předvolební průzkumy opět potvrdily trend, který sledujeme řadu měsíců. Hnutí ANO utíká soupeřům z vládní pětikoalice stále více, o druhé místo se perou vládní strany mezi sebou. Po Poslanecké sněmovně pokukují autentická KSČM Kateřiny Konečné a ČSSD, kde neviditelného předsedu supluje Lubomír Zaorálek. Největší otazník se týká stran sdružených doposud v koalici Spolu, kterým utíkají pro změnu Piráti a STAN.

Když k diagnóze stačí chytrý telefon. Ušní infekci u dětí odhaluje AI pomocí nové aplikace

Příliš časté a zbytečné předepisování antibiotik – zejména u dětí – se stává celosvětovým problémem. Lékaři a vědci z amerického Pittsburghu proto vytvořili speciální aplikaci, která je založena na umělé inteligenci (AI). Doktorům stačí, aby měli chytrý telefon, a na kontrolu dětského ucha jim stačí pár vteřin. Aplikace pak díky nahraným snímkům dokáže s více než 90procentní přesností určit, zda se jedná například o akutní zánět středního ucha, či nikoliv. Jeho detekce u nejmenších je totiž jinak velmi obtížná.

Domácí násilí se dědí: Třetina Čechů ho zažila v dětství i v dospělosti, nejen z pozice oběti

Může se násilí v rodině dědit? Na tuto otázku se snažili odpovědět experti ze společnosti SocioFactor, kteří pro Asociaci pracovníků intervenčních center ČR zpracovali na toto téma první výzkum v České republice. Výsledky pomyslného „kola násilí“ jsou alarmující. Téměř třetina Čechů, kteří se v životě setkali s domácím násilím, ho zažila v dětství i dospělosti. Prostřednictvím rozhovorů a dotazování téměř tisíce účastníků se odborníci snažili definovat a zmapovat faktory, které k přenosu násilí přispívají. Z předchozích průzkumů asociace vyplývá, že každá pátá až šestá rodina domácí násilí zažívá a v 80 procentech těchto rodin žijí děti.

Nevím, co se mnou je, řekl Noah a ubodal policistu. Vrahova matka viní „nemoc fotbalistů“

Může CTE – chronická traumatická encefalopatie – dohnat sportovce ke spáchání toho nejhoršího zločinu? Odborníci na otázku hledají odpověď zejména v souvislosti s přibývajícími násilnostmi, za nimiž stojí bývalí hráči amerického fotbalu. Že onemocnění mění osobnost člověka, již díky řadě studií vědí. Nejsou si však jistí, do jaké míry. Téma dopadu CTE na psychiku naposledy otřáslo médii kvůli případu Noaha Greena, 25letého amatérského sportovce, který se před očima blízkých během několika měsíců změnil z tichého a milého chlapce ve vraha, kterého policisté museli zastřelit.

Zmutovaní vlci v Černobylu přežívají smrtelné dávky záření. Mají vědci klíč k léčbě rakoviny?

Zmutovaní vlci potulující se po černobylské pustině získali novou superschopnost, která by mohla mít velký význam pro člověka. Tým vědců totiž zjistil, že mají geneticky pozměněný imunitní systém, který vykazuje odolnost vůči rakovině. Vědci proto doufají, že by to mohlo vést k nalezení léku proti této zákeřné nemoci, napsal web Daily Mail.

Potřebují lidé hibernovat jako zvířata? Experti odhalili výsledky studií zaměřených na spánek

Cítíte se v zimních měsících více unavení, máte větší touhu vrátit se do postele a prospat další hodiny? Nejste sami. Jak odhalil výzkum amerických odborníků, nejméně třetina Američanů v zimě spí více, než je u nich běžné. Vědci se zabývali také otázkou, jaký vliv má sezónnost na lidský spánek. Ačkoliv se předpokládalo, že žádný nebo malý, studie spánku v Berlíně odhalila opak. Všichni účastníci výzkumu v zimě spali více ve fázi REM než v létě, uvádí CNN.

Běžkařské dráhy plné jedů. „Věčná chemikálie“ prosakuje i do pitné vody v Česku, kde nejvíce?

Milují přírodu, přesto jí dlouhá léta ubližují, aniž by o tom věděli. Běžkaři po celém světě používají jedovaté vosky, které podle vědců mohou obsahovat i karcinogenní látky. Jde o vosky s přidaným fluorem, který dává skluznicím lepší vlastnosti a zrychluje lyže. Velcí světoví výrobci teď na základě nových poznatků od jeho používání ustupují.