10 věcí, které skladujete doma zbytečně. Tohle můžete s klidem vyhodit

Všichni si stěžujeme na nedostatek místa. Když ale přijde na vyklízení nepotřebných věcí, většině z nás se do toho nechce, protože tohle nebo tamto by se přece ještě mohlo hodit. Co tedy vyhodit a co nechat?

Když přemýšlíte o tom, čeho se zbavíte, vždycky se ohlížejte na to, jakou hodnotu má ta či ona věc. Vyvětrat ve skříních a v komorách neznamená, že zaplníte celou popelnici nebo rovnou kontejner. Spoustu věcí, které máte doma, můžete předat dál.

Nádobí

Časem se začne hromadit. V dnešní době si už mnohdy nepořizujeme celé servisy, ale kusovou keramiku nebo porcelán. Nakonec máme skříňky v kuchyni plné nepoužívaného nádobí. Začněte reklamními hrnečky, ty opravdu potřebovat nebudete. Případně příležitost vyklízení využijte k pořízení zbrusu nového servisu a zbavte se všeho, co se už okoukalo.

Často nám v kuchyni skončí nevkusné nádobí... Foto: istock.com

Časopisy a papíry

Pokud nesbíráte nějaký časopis a nechcete mít jeho kompletní ročníky, určitě se zbavte starých vydání všech možných tiskovin. Stejně tak protřiďte „důležité“ papíry, které se vám doma hromadí a nechte si jen ty, které budete opravdu potřebovat. Noviny a všelijaké dokumenty představují totiž jeden ze základních zdrojů nepořádku. Časopisy se hromadí na konferenčním stolku, papíry na pracovním stole. Pokud bude papíru hodně, odvezte ho do sběru.

Časopisy vyhazujte (samozřejmě do tříděného odpadu), pokud nesbíráte kompletní ročníky. Foto: istock.com

Knihy

Často si koupíme knihy, které přečteme a pak se k nim už nevrátíme. Prostě proto, že se nám nelíbily nebo nejsou tak dobré, aby stály za další přečtení. Takové knihy nabídněte v antikvariátech nebo je odneste do knihovniček na ulicích nebo v různých institucích, kde je můžete snadno vyměnit za jiné knihy, které jste ještě nečetli.

Knížky, které vás nebavily, si může přečíst někdo jiný. Foto: istock.com

Oblečení

Pryč jsou doby, kdy kabát stál jednu nebo dvě výplaty a kdy si lidé nechávali šít u krejčího. Většina oblečení, které nakoupíme, ani není z tak kvalitních materiálů a tak kvalitně vyrobená, aby stálo za to ho ve skříni doslova archivovat. Udělejte si tedy v oblečení pořádek. Co vyhodit zjistíte snadno. Začněte od toho, co jste na sobě neměli už delší dobu a také od kousků, které stály pár korun a nemáte k nim osobní vztah.

Oblečení je potřeba jednou za čas protřídit. Foto: istock.com

Věci vyrobené z plastu

Když to zrovna není židle od Philipa Starcka, vesměs se jedná o snadno nahraditelný kus vybavení. Plastové věci velice často někde dostaneme nebo je koupíme za lacino. Zbavte se zbytečných plastových nádob na jídlo, plastového nádobí, lacině vypadajících lampiček z umělé hmoty a podobně. Čas stejně ukáže, že je jejich hodnota minimální.

Plastové nádobí můžete s klidem vyhodit. Foto: istock.com

Hračky

Hromadí se a pořád jich přibývá, protože když je v domácnosti malé dítě, většina návštěv přesně ví, co přinese jako pozornost… Další hračky, další nepořádek. Udělejte čistku, ale nezapomínejte, že nesmíte vyhodit hračky, které si vaše děti oblíbily. Vždycky se zbavujte jen těch, které děti nezajímají.

Opotřebovaný textil

Ošoupané potahy a seprané povlaky na polštáře nikdy nevypadají pěkně. Každý byt si rozhodně zaslouží jednou za čas obměnu textilu. Vyberte nové povlaky na polštáře, bude to zábava a byt to omladí.

Textilie podléhají módě a rychle se opotřebují, takže je doma měníme častěji. Foto: istock.com

Poděděný nábytek

Často se v našich bytech objeví kusy nábytku, jejichž vzhled je jako z hororu o nejhorším bydlení na světě. Zbavte se vybavení, které v bytě zůstalo „po někom“. Mnohdy se totiž jedná o nevkusné laciné kousky nebo rozměrné a těžké obludnosti. Zjistěte si pochopitelně, jakou hodnotu nábytek má. Vesměs ale taková sedací souprava v hnědé barvě z potahem à la kůže nemá cenu prakticky žádnou. Můžete ji nabídnout na internetu třeba za odvoz, případně za nižší částku. Nahradíte si ji pak takovým nábytkem, který se líbí právě vám.

Tak taková pohovka musí pryč. Foto: istock.com

Lapače prachu

Suvenýry z cest, dekorace, vázičky, svícínky. Vesměs se jedná o věci, které nemají žádnou velikou hodnotu. Suvenýry sice vzbuzují hezké vzpomínky, ale často to jsou jen neoriginální věci, které jsme koupili, protože se nám prostě ve stánku u památek zalíbily. Pokud k nim opravdu nemáte žádný hlubší vztah, vyhoďte je, nebo je uložte do krabice, která se bude skladovat mnohem lépe.

Suvenýry do krabic, ať zbytečně nelapají prach. Foto: istock.com

Věci z komory a spíže

Právě tyhle dvě místnůstky potřebují pořádně provětrat alespoň jednou do roka, ale ideálně častěji. Zbavte se prošlých potravin ze spíže a nepotřebného harampádí, které jste odstěhovali do komory, protože už jste ho nepotřebovali. Komora je vlastně takovou zastávkou mnoha věcí na cestě k popelnici. Věci, které do komory uložíme, totiž zpravidla už znovu do bytu nevrátíme.

Spíž je potřeba vyklízet. Foto: istock.com

Matouš Hartman

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také