ODHALENO: Deprese a sebevraždy jsou čím dál častější, ukázala studie. Může za to tahle věc

Psychických problémů jako deprese a úzkostí od roku 2009 až doteď rapidně přibylo. Stejně jako sebevražedných pokusů a dokonaných sebevražd. Nová studie ukázala, co za tím je.

Depresí a sebevražd mezi lety 2009 a 2017 rapidně přibylo, tak zní široký závěr studie publikované v Jounal of Abnormal Psychology. Děti mezi 14 a 17 lety mají až o 60 procent depresí více než tomu bylo před deseti lety, což je neuvěřitelně vysoké číslo. Podobné je to u dětí ve věku 12-13 let (47 procent) a u mladých lidí ve věku 18-21 let (tady vzrostly deprese o 46 procent). Čím to je, že depresí, úzkostí, ale i sebevražedných myšlenek tak přibylo?

Na to je vždy těžké odpovědět, protože neznáme příčiny. Podle psychologů nastala však jedna změna, která ovlivnila životy mladých lidí víc než starších, a to je nárůst chytrých telefonů a digitálních médií jako jsou sociální sítě, textové zprávy a hry. I když starší lidé používají technologie také, na ty mladší měly větší a úplnější dopad. I když o tom nejsou konzistentní důkazy, už hodně výzkumů prokázalo souvislost mezi používáním technologií a chatrným duševním zdravím adolescentů.

Kromě toho na upozorňují samotní rodiče, učitelé, poradci a další lidé, kteří pracují s mladými lidmi. Tvrdí, že právě sociální média a moderní technologie jsou tím problémem. Lidé tráví toiž méně ččasu s opravdovými přáteli, méně spí a jsou víc online. Podle autorů studie to dává smysl. Na dospívající se hrne velké množství informací, které neumí zpracovat, jde o velkou sféru vlivu. Vzhledem k zranitelnosti dospívajících pro ně nemusí být sociální média vhodná.

Sdílejte článek
Štítky deprese Sex sebevražda technologie psychologie vztahy úzkosti sociální média

Přečtěte si také