návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Virály

ODHALENO: Míváte při poslouchání hudby husí kůži? Znamená to, že máte jedinečný mozek!

Patříte mezi lidi, kteří umí svou oblíbenou písničku opravdu emocionálně procítit a máte husí kůži? Tak vězte, že máte v podstatě jedinečný dar.
Vydáno: 07.08.2018
Husí kůže při poslouchání hudby.
Autor: istock.com Husí kůže při poslouchání hudby.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stává se vám, že si pustíte opravdu dobrou písničku a vám během ní doslova naběhne husí kůže nebo pocítíte příjemné mrazení v zádech? Student Harvardu Matthew Sachs se rozhodl zjistit, čím je tento jev způsoben, a jak je možné, že někteří lidé vnímají hudbu emociálně silněji než ostatní. Během výzkumu pořídil skeny mozku 20 lidí. 10 z nich pociťovalo během hudby husí kůži a příval emocí, druhá polovina však nikoliv. Výsledky jeho testu pak byly hodně překvapivé. Lidé s husinou totiž mohou nyní hrdě tvrdit, že mají de facto dar.

Mají totiž odlišnou strukturu mozku. Lidé s větším emocionálním pohnutím u hudby mají vyšší počet nervových vláken propojujících sluchovou kůru a oblasti mozku, kde se zpracovávají emoce. To má podle Sachse za následek, že tito lidé lépe zpracovávají jednotlivé podněty a jsou schopni prožívat vše lépe, procítěněji a intenzivněji. Což je dar, který jim může asi nejeden z nás závidět. Sachs ovšem ví, že experiment byl proveden na velmi malém počtu lidí a je připraven ve svém výzkumu pokračovat. Doufá pak, že jeho výzkum v budoucnosti pomůže při terapií či léčbě psychicky nemocných.

Jak souvisí vzdělání s konzumací alkoholu? 1

ODHALENO: Nejchytřejší lidé jsou největší alkoholici, tvrdí nová studie! Jak alkohol souvisí s vaší inteligencí?

Je horší psychopat, nebo sociopat? 2

ODHALENO: Je horší psychopat, nebo sociopat? Tohle jsou 4 znaky, díky kterým je snadno rozeznáte

Článek je zařazen v: husí kůže , poslech hudby , hudba , při poslechu hudby , mozek , studie