Virály

29. července 2018 13:24

redakce Prima Lajk

ODHALENO: Pití alkoholu lidem pomáhá lépe mluvit cizími jazyky, tvrdí vědci! Jak je to možné?

Nedokážete se pořádně naučit žádný cizí jazyk? Po troše alkoholu by vám to podle vědců mohlo jít líp!

Možná už jste to zjistili z vlastních zkušeností, že snažíte-li se mluvit cizím jazykem, jde to mnohem snadněji, když si dáte pár piv či drinků, které vás zbaví studu a nervozity. Máte pak pocit, že vaše úroveň odpovídá rodilému mluvčímu, a toužíte se bavit se všemi cizinci, které potkáte. Samozřejmě je to z velké části dáno dalším efektem alkoholu – máte zkreslené vnímání a mnohem vyšší sebevědomí. Existuje však i studie, která dokazuje, že malé množství alkoholu skutečně přispívá ke schopnosti hovořit cizí řečí.

Skupina vědců na toto téma provedla experiment, který byl publikován časopise Journal of Psychopharmacology. A jak se ukázalo, účastníci výzkumu opravdu po nízké dávce alkoholu mluvili plynuleji, dokonce i tehdy, když si to sami vůbec nemysleli. Každý z padesáti německých studentů Maastrichtské univerzity v Nizozemsku, měl za sebou kurz Nizozemštiny. Součástí výzkumu byl neformální dvouminutový rozhovor každého z nich s nizozemským mluvčím. Před tímto povídáním dostala polovina studentů vodu a druhá polovina alkohol, jehož množství bylo vypočítáno na základě tělesné hmotnosti – 70 kg vážící účastník vypil jeden půllitr piva.

Poměrně nečekaně závěry studie ukázaly, že alkohol neměl žádný vliv na sebehodnocení účastníků. Ti, kteří požili alkohol, nebyli se svými výkony spokojení o nic víc než ti, kteří si dali vodu. Přesto však dosáhli lepších výsledků. V hodnocení gramatiky, slovní zásoby a argumentace dopadli podobně. Ti s hladinou alkoholu v krvi však mluvili plynuleji a především měli lepší výslovnost.

To je jistě velice dobrá zpráva. Je však nutné podotknout dvě věci. Za prvé, studenti, kteří se zúčastnili výzkumu, věděli, že pijí alkohol, takže nelze zcela jistě určit, jestli se jejich schopnost mluvit cizí řečí zlepšila díky účinkům alkoholu, nebo psychologickým faktorům. A za druhé, je třeba myslet na to, že tato studie hovoří o opravdu minimálním množství alkoholu. Pokud byste jej vypili příliš mnoho, jeho účinek na plynulost a výslovnost bude logicky zcela opačný a pravděpodobně vám ani nebudete schopni zformulovat smysluplnou větu, natož aby vám bylo rozumět.

Sdílejte článek
Štítky alkohol pivo Nizozemsko studie výzkum cizí jazyk alkohol Journal of Psychopharmacology Maastrichtská univerzita

Přečtěte si také