Kajakář Dostál: Baví mě rozdávat pozitivní energii, nabíjí mě to a posouvá dál

Kajakář Josef Dostál

„Když zruší olympiádu, budu to muset přijmout jako hořkou informaci a trénovat dál,“ uvedl v pořadu CNN Prima NEWS K věci trojnásobný olympijský medailista, čtyřnásobný mistr světa a několikanásobný mistr republiky, kajakář Josef Dostál. Vyhrát olympiádu je podle něj pro sportovce nejvíc. „Když člověk vozí medaile, pomáhá nejen sobě, ale i sportovnímu svazu a mladým nadějným sportovcům,“ dodal.

„Celou svou sportovní kariéru směřujeme vždycky k olympijským hrám. A když je člověku 27–⁠28, jsou to nejproduktivnější léta, takže forma by byla asi největší,“ řekl Dostál moderátorce Marii Bastlové k odloženým Letním olympijským hrám v Tokiu. Nicméně dodal, že to, co natrénoval, se neztratí. Když dobře načasuje formu, může uspět i o rok později.

Uspět na olympiádě je mnohem těžší

A jak vzpomíná na svou první olympijskou medaili, tehdy bronzovou, kterou získal v devatenácti letech v Londýně? „Kvalifikace na olympijské hry byla složitá, protože jsme měli potvrzování výkonnosti na světových pohárech, do toho jsem dělal maturitu… Když jsme dojeli závod, můj první pocit byl, že jsem zklamaný, protože mi nepřišlo, že bychom dokázali prodat všechno, co v nás je. Vidina zlata byla reálná.“

„Určitě cennější je olympijská medaile. I vzhledem ke konkurenci. Není tam tolik závodníků jako na mistrovství světa, ale těch top třicet se účastní vždycky,“ reagoval na dotaz, jakou cenu pro něj má medaile z olympiády v porovnání s mistrovstvím světa. „Uspět na olympiádě, na kterou všichni ladí životní formu, je mnohem těžší. Vyhrát olympiádu je opravdu nejvíc.“

Úspěch na olympiádě vás posune v řadě ohledů

Rozhovor se také stočil k možnému úplnému zrušení olympijských her v Tokiu, ke kterému může dojít. „Samozřejmě by to nebylo příjemné. Na druhou stranu jsem dost malá ryba na to, abych s tím mohl něco udělat, takže pokud se zruší, budu to muset přijmout jako hořkou informaci. Ale doufám, že budou další závody.“

A kam sportovce posune medaile z olympijských her, zajímalo Marii Bastlovou. „Dostane větší finanční prostředky na přípravu pro další sezony. Nejenom samotný sportovec, ale i sportovní svaz, takže pomáhá nejen sobě, ale i ostatním mladším, nadějným.“

Vždyť inspiruješ lidi, nevzdávej to a pojď!

Dostál se rozpovídal i o mediálním tlaku. „Člověk si musí dát opravdu pozor, aby se soustředil hlavně na trénování, protože pro novináře je tak zajímavý, že s ním chtějí natáčet spoustu věcí, ale ty ubírají koncentraci na trénink i volno, kdy má člověk odpočívat.

„Baví mě rozdávat lidem pozitivní energii, dokonce mě to i nabíjí. Když mi to pak někdy nejde, vzpomenu si: ‚Hele, vždyť inspiruješ lidi, nevzdávej to a pojď!‘ Vzpomenu si pak na nějaké akce a posune mě to dál v tréninku,“ dodal.

Proč s kajakářem Dostálem letos nechtěl nikdo trénovat? A proč mu tréninkoví sparing partneři „sprostě nadávali“? Proč se v době, kdy je mezinárodních závodů poskrovnu, rozhodl udělat pauzu už po mistrovství republiky? Jak je spokojený se svým zázemím v armádním sportovním centru Dukla? Nejen to se dozvíte v přiloženém záznamu pořadu K věci.

Tagy: