Extrém

5. března 2015 17:00

redakce Prima Lajk

10 filmů, na které je nejlepší koukat pod vlivem omamných látek

Jsou filmy, které vyžadují vaše plné soustředění. Pak filmy, u kterých pravděpodobně usnete. Třetí skupina zas vyžaduje sledování s hladinkou nebo rovnou pod vlivem.

Předem chceme oznámit, že redakce nikoho k ničemu nenavádí. Následující devítka filmů je ale ověřeným stmelovačem dobře naložené party. Pusťte některý z následujících snímků uprostřed dobře rozjetého večírku a výsledky se dostaví...

Zahulíme, uvidíme

Cheeche a Chonga z osmdesátých let si už asi nikdo nepamatuje, ale jejich duchovní nástupci, Harold a Kumar, jsou pořád v kurzu. Všechno to začalo nevinným záměrem vyrazit po kvalitním hulení pro něco k snědku. Konkrétně tedy do White Castlu, vyhlášené americké burgrárny. Cestou jde oběma hlavním hrdinům několikrát o život i kariéru, ale s pověstným štěstím zhulenců vždycky vyváznou. A dokonce se svezou na živém leopardovi.

Travička zelená

Jakmile si dáte jointa, začne vám to pálit trochu jinak. A teď nemyslíme oharek v rozkroku, ale zvláštní stav vědomí, kdy z vás buď padají moudra nebo totální kraviny. Navíc máte neustále hlad a pocit, že po vás někdo jde. Parta kolem Jamese Franca zná tyhle stavy moc dobře, stačí si pustit Apokalypsu v Hollywoodu nebo Interview, to jsou ideální filmy na párty. Jen u jednoho se ale tráva dostala hned do názvu. Další dva ikoničtí zhulenci, tentokrát se motající kolem korupce a vraždění. Jako svědci na útěku jsou ale mnohem schopnější, než byste si mysleli.

Jay a Tichej Bob vracejí úder

Kevin Smith má v paži. Nebo alespoň měl. Ve všech jeho filmech od Clerks po Clerks 2 se hulila první liga. sólovka Jaye a Tichýho Boba ovšem díky neustálému sebeshazování povyšuje titulní pajďuláky na vyšší level. Kolik filmů od té doby mělo tolik hollywoodských štěků? A u kolika jdete z jednoho záchvatu smíchu do druhého? Navíc to funguje i na abstinenty. Kdyby náhodou mezi vámi nějací byli.

Temný obraz

Linklaterův poloanimovaný film s hvězdným obsazením a předlohou od krále paranoiků Philipa K. Dicka. Keanu Reeves (když byl ještě slavný), Robert Downey jr. (než byl znovu slavný) a Woody Harrelson (cool jako obvykle). U tohohle filmu je těžké zjistit, jestli sníte nebo bdíte. Sním či bdím je mimochodem další animovaný, ještě podstatně zhulenejší film od Linklatera. Dejte si je v dvojkombu a už nikdy nebudete střízliví.

Big Lebowski

Dude, kterýmu pochcali tepich, se snaží dovolat spravedlnosti v asi nejrozšafnější coenovce všech dob. Že nevíte, co je to ta rozšafnost. My vlastně taky ne, ale je to úplně jedno, protože tuhle pecku pověst předchází. Všechno tu zkrátka klapnulo, a přitom to vypadá, že herci jen zběsile driblují po place a podle chuti improvizují. Naprosto geniální casting, kamerové nápady, Saddám jako podavač bot na bowlingu a tolik nápadů, že i po pátém zhlédnutí nacházíte nové a nové.

Strach a hnus v Las Vegas

Když jedete dělat reportáž z konference okresních zástupců, co brojí proti drogám, měli byste zůstat alespoň trochu střízliví. Jenže kdo by se nesjel, když míří do města hříchu? Gilliamova adaptace slavné knihy Huntera S. Thompsona je nezapomenutelnou lajnou zakázaných substancí, bizarních postaviček a šílených situací. Bude vám připadat šílená, ať už v sobě máte broskvový džus nebo broskvovou vodku. Nebo třeba něco silnějšího...

Zlaté časy na Ridgemont High

To High v názvu je střední, ale klidně si to můžete vyměnit za ten druhý používaný výraz, protože na téhle střední mají všichni jedničku s hvězdičkou z kalení. Sice to na vás bude už trochu moc retro, protože Seanu Pennovi ještě ani nerostly vousy a Nicolas Cage měl sotva řidičák, ale po pár panácích to zase začne přicházet do módy, to nám můžete věřit.

Neskutečná cesta Billa a Teda

Vlastně je to pokračování stejně parádní pecky Skvělé dobrodružství Billa a Teda z osmadevadesátého. O dva roky novější sequel ovšem přitlačil na gagy a objevují se v něm nejen robodvojníci Billa a Teda z budoucnosti, ale taky pan Smrtka, kterou se snaží Bill a Ted v záhrobí přesvědčit, aby je pustil zpátky z onoho do jejich světa. Jinými slovy je tu všechno dovoleno a Keanu Reeves vypadá permanentně vykaleně, čemuž hodně pomáhá surfařský sestřih a neustálé hýkání "šedesátdevět", což byl tenkrát největší přisprostlý vtip v galaxii. Jestli tedy ještě pořád víte, co to vlastně znamená. Mrk, mrk...

Hele, vole, kde mám káru?

Máte Billa a Teda za sebou? Tak zkuste novější pokus s Ashtonem Kutcherem a Seannem W. Scottem. Je to skoro tak dobré a minimálně stejně úchylné. Dvojice kaličů s dočasnou ztrátou paměti se vydává po stopách předešlé noci a zjišťuje, že napravit všechny průšvihy uplynulých dvanácti hodin bude zahrnovat víc než koňskou dávku štěstíčka. Možná bude lepší se na ztracenou káru vykašlat a jít se znovu zhulit. Jenže co když je ve hře záchrana světa?

Pařba... kdekoliv

Ve Vegas, v Bangkoku, na třetí? Je to úplně jedno. Tahle partička, ačkoliv už trochu odrostlá střevícům, to vždycky uměla rozbalit a ráno litovat svých činů. Vy jste na tom asi podobně, akorát na rozdíl od nich sedíte před televizí, a tak vlastně koukáte do budoucnosti. Dává vám to celé smysl? Jestli ne, tak se zhluboka napijte alkoholu a začnete od první věty. Opakujte, dokud to zcela nepochopíte.


Přečtěte si také