10 nejslavnějších aut ze série Rychle a zběsile

Ve čtvrtek do kin vtrhne už sedmý díl série Rychle a zběsile. Auta v ní vždycky hrála klíčovou roli. Vybrali jsme desítku těch neikoničtějších. Je mezi nimi i váš favorit?

Tuningové modly, obrněné speciály, překoňované ameriky i japonské stíhačky. Tahle filmová série vám pravděpodobně rozšířila obzory, co do výběru toho, s čím se dá upalovat dvoustovkou po asfaltu i mimo něj. Za necelých patnáct let se v ní vystřídaly tucty plechových celebrit. Tyhle ovšem za sebou zanechaly kromě spálené gumy něco víc.

Mitsubishi Eclipse

Zelená raketa, se kterou Brian (Paul Walker) v jedničce vstoupil do světa pouličního závodění. Po premiéře filmu se po tomhle modelu jenom zaprášilo, najednou ho chtěl mít každý. Stejný osud potkal i Domovu (Vin Diesel) Mazdu RX-7 FD. Několik let po premiéře byla obě auta v tunerské komunitě za hvězdy, často i s identickými polepy z filmu.

Toyota Supra

Vzpomínáte na oranžovou Supru z filmu, kterou Dom spolu s Brianem postavili? Dneska už byste ji sháněli marně, protože všechny sériové verze koupili tuneři a předělali je k nepoznání nebo je obtočili kolem stromu. V prvním filmu je scéna, ve které Supra závodí s Ferrari. Majitel Ferrari poznamená "moje kára stojí víc, než si kdy vyděláš". Ironií osudu je, že sériová Supra by dneska stála víc než ono Ferrari.

Dodge Charger

Domova chlouba a vzpomínka na otce. Devítisetkoňové monstrum, které se umí stavět na zadní a přežilo hned několik bouraček (mj. i dvojitou vývrtku ve finále prvního filmu). Velkou roli sehrála tahle mašina i v sedmém filmu. Celou sérií se line jako pověstná červená niť.

Nissan GT-R R34

Japonská tuningová legenda, přezdívaná Playstation na kolech. Ve druhém filmu je to osobní auto Briana O´Connera a postava Paula Walkera se k němu několikrát během série vrátí. Rychlé a neuvěřitelně schopné auto, které teď zažívá ohromnou vlnu popularity v USA (kvůli zákonům o importu se sem smějí dovážet z Japonska jen vozy starší pětadvaceti let a GT-R R34 právě do tohohle věku dospělo, a proto ho lze legálně zaregistrovat jako veterána).

Veilside RX-7

Nádherná Mazda RX-7 s širokým bodykitem patří ve třetím Rychle a zběsile tokijskému drifterovi Hanovi (Sung Kang), kterého později potkáme i v pátém a šestém díle. Po premiéře filmu zájem o tuhle přestavbu prudce vzrostl a trh tak spolykal celou řadu sériových RX-7, které byly přestavěny k nepoznání.

Chevrolet Camaro F-Bomb

Slavný tuningový projekt, který z obyčejného sedmdesátkového Chevroletu Camaro udělal patnáctisetkoňovou tikající bombu. Vin Diesel tohle auto řídí skrz pašerácké tunely mezi USA a Mexikem ve čtvrtém Rychle a zběsile. Překoňovaný originál ale štáb použít nemohl, jeho hodnota je totiž nedocenitelná. Místo něj si před kamerou zahrálo celkem šest klonů s motorem o výkonu pouhých pěti stovek koní.

Obrněný vůz Gurkha

S nástupem Dwaynea "The Rock" Johnsona v pátém filmu museli tvůrci jeho postavě přidělit odpovídající vozidlo. Místo rychlosti vsadili na důraz a vybrali speciální armádní truck od firmy Terradyne. Jde vlastně o obrněný pick-up Ford F-550 s téměř sedmilitrovým dieselovým osmiválcem. Je to čtyřkolka, projede vším a nikdy se neunaví. Kromě Rocka ho používají zásahové jednotky v USA, v Kanadě a na Středním východě.

Flip car

Tohle auto si bohužel nekoupíte. Na míru postavená formule pro šesté Rychle a zběsile kombinuje ultralehkou konstrukci a pětisetkoňový motor. Šílená akcelerace a vysoká stabilita díky nízkému těžišti. A ještě k tomu umí obracet auta jako palačinky. Stačí je jen trochu podebrat a zmáčknout katapultovací knoflík. V pátečních zácpách by se nám taková hračka hodila.

Dodge Daytona

Domovo auto v šestce je odkazem na americkou závodnickou minulost. Zadní spoiler Daytony by mohl na hřišti Sparty nahradit branku. Rozměrově jsou plus mínus podobné. Jde ale o funkční závodnický prvek, automobilka s tímhle speciálem přesvědčivě vyhrávala. Na ulici ovšem vskutku vypadá trochu nepatřičně.

Offroad Charger

Jedním z hrdinů sedmého filmu je i nezničitelný Dodge Charger s podvozkem z offroadového armádního speciálu, vyztužený závodnickou klecí. Vin Diesel s ním skáče z letadla, sjíždí s ním alpské masivy a vlastně nám připadá, že by to auto přežilo i atomový výbuch nebo basketbal mezi Hulkem a Iron Manem, ve kterém by zaskakovalo za míč.

Kterou z rychlých a zběsilých kár máte nejradši? Podělte se v diskuzi! ;)


Přečtěte si také