Extrém

24. března 2015 12:00

redakce Prima Lajk

5 nejlepších rolí Russella Crowea

Novopečený režisér má za sebou kupu hereckých úspěchů. Tady jsou ty nejzářivější!

Russell Crowe zřejmě patří mezi nejslavnější Australany vůbec. Oscarový herec se teď dává na režisérskou dráhu s dobrodružným eposem Cesta naděje, je tedy ideální čas na menší rekapitulaci. Tady máte 5 rolí, za které si Crowe zaslouží věčnou slávu.

5) Max Skinner z Dobrého ročníku

Amerika má Gordona Gekka, Evropa Maxe Skinnera. Londýnský investiční expert, kterému jde o prachy, o prachy a zase o prachy, se v Dobrém ročníku nemění v zámožného kriminálníka. Místo toho vzpomíná na dětství na francouzské vinici a nasává přitom ty nejvítanější krásy života. Jak to s ním dopadne? Můžete hádat. Každopádně ale jde o velikou filmovou pohodu, která by bez Croweova rošťáckého úsměvu byla poloviční.

4) Bud White z L.A. – Přísně tajné

Bud White byl předurčen k tomu, aby se stal policistou. Jedině s odznakem totiž může bránit týrané ženy a učit násilníky poslušnosti. Nejúčinnějším řešením samozřejmě bývá zlomený nos. Budův nový případ ale potřebovat trochu delikátnější přístup, protože se točí kolem konspirace na vysokých místech. Jak ji začne rozplétat polda jeho ražení? Pochopitelně v plně ozbrojeném buldočím stylu!

3) John Nash z Čisté duše

Geniální matematik a občas i velmi zručný svůdník, především ale držitel Nobelovy ceny za ekonomii, jehož potkal velice pohnutý osud. Reálný John Nash letos oslaví 87. narozeniny, ten filmový málem přinesl Russellu Croweovi druhého Oscara. Nakonec šel domů se soškou Denzel Washington, to ale nijak neubírá tomu, že Crowe podal jeden z nejsoustředěnějších výkonů svojí kariéry.

2) Kapitán Jack Aubrey z Master & Commander: Odvrácená strana světa

V roce 2003 se prali o diváky dva kapitáni. A zatímco Jack Sparrow bavil hlavně rodiny z dětmi, „praví chlapi“ fandili námořnické výpravě Jacka Aubreyho. Odhodlaný britský důstojník naháněl na začátku 19. století francouzský koráb Acheron. A protože u toho měl věrnou posádku, Jarvise a croweovské charisma, byla z toho dobrodružná pecka, která mohla vymést Oscary. Bohužel ale narazila na Návrat krále…

1) Maximus Decimus Meridius z Gladiátora

Prozatímní vrchol Croweovy kariéry. Role, která ho představila světu a navíc mu rovnou přihrála zlatou sošku. Maximus býval milovaným římským generálem, pak se ale zapletl do mocenských pletich a skončil jako gladiátor. Dokáže se z otrockého postavení vyšplhat zpátky na vrchol? Odpověď určitě znáte. A stejně dobře tudíž víte, že je Crowe jako Maximus naprosto nepřekonatelný. V tomhle životě… i v tom příštím.

Cesta naděje vstupuje do českých kin 26. března 2015.

Ve které roli máte Crowea nejraději vy?


Přečtěte si také