Bruce Willis slaví šedesátku! Tady je jeho 10 nejlepších rolí!
Slavný herec slaví šedesátku. Jeho kariéra ani zdaleka není u konce, ale u nás má splněno na tisíc procent a klidně může do důchodu. Co od něj máme nejradši?
David Addison (Měsíční svit)
Televizní trumf, který vystřelil Bruce směrem k hollywoodským hvězdám. Jeho upovídaný seriálový detektiv slavil takový úspěch, že v pozdějších sériích bylo extrémně těžké Willise udržet, každý ho najednou chtěl do filmu. Přesto Willis poctivě vydržel až do roku 1989 jeho chemie se Cybill Shepherd byla prostě kouzelná.
Měsíční svit Zdroj: ABC
John McClane (Smrtonosná past)
Tílko, policejní placka a nevyčerpatelná studnice sarkastických hlášek. Bruce vzal touhle rolí práci všem svalnatějším, ale taky trochu jednodušším akčním hrdinům osmdesátých let. S tímhle odvážným tlučhubou se prostě divák snáz ztotožnil. Milujeme ho dodnes, i když jeho poslední ruské dobrodružství zůstalo trochu za očekáváním.
Smrtonosná past Zdroj: 20th Century Fox
Joseph C. Hallenbeck (Poslední skaut)
Citovat tady nějakou Hallenbeckovu hlášku? To by bylo nošení dříví do lesa, všechny je totiž určitě znáte, jinak byste na tenhle článek nekliknuli. U hardcore fandů dost možná nejoblíbenější postava a film, který je napěchovaný památnými situacemi, lahůdkovým vizuálem a taky poctivou brutalitou. A co znamená ono C v Hallenbeckově jméně? Řekli bychom vám to, ale pak bychom vás museli zabít. Čistě pro vaše dobro.
Poslední skaut Zdroj: Warner Bros.
Butch Coolidge (Pulp Fiction)
Zásadový boxer a flegmatický zabiják Butch je jednou z nejvýraznějších postaviček Tarantinova opusu. Ať už jde o výmluvný dialog o Zedově motorce nebo pečlivou práci s katanou, nelze ve Willisově roli nenahmatat, jak moc si tenhle štěk užívá. A možná právě proto je i v tomhle zalidněném gangsterském panoptiku k nepřehlédnutí.
Pulp Fiction: Historky z podsvětí Zdroj: Miramax
Korben Dallas (Pátý element)
Blond přeliv a postava, za kterou by většina herců zabíjela. Luc Besson do své ambiciózní sci-fi nacpal všechny nápady, které posbíral od dob, kdy jako teenager čmáral fantasmagorie do svého deníčku. A vyplatilo se, protože Pátý element je neuvěřitelně nabitou jízdou, ve které Korben "je mi to všechno u p*dele" Dallas naprosto dokonale funguje. Zvlášť ve spojení s verbálním průjmem v podání Chrise Tuckera. Proč už se filmy jako tenhle netočí?
Pátý element
Harry Stamper (Armageddon)
Trochu civilnější role, ale už v první scéně téhle bayovky Willis dokazuje, že s jeho tátou ropákem nebude nuda, když ostřeluje golfovými míčky loď Greenpeace. Ve zbytku stihne penetrovat asteroid, napravit dceru i jejího potenciálního budoucího manžela a ještě všechny až po kolena zasype humorem sušším než Sahara. Prostě dobře odvedená práce, ve filmu, který snad ani nejde brát vážně.
Armageddon Zdroj: Touchstone Pictures
Jimmy Tulipán (Můj soused zabiják)
Můj soused zabiják je komediální série, která asi každému nesedla, ale Willis si z ní udělal přesně to, co potřeboval. Jeho postava možná nehraje hlavní roli, ale film je v zásadě o ní a všichni ostatní tady jen tak křepčí do rytmu. Ve slabší dvojce uhrál i "muže v domácnosti" a v podobné důchodcovské póze celkem úspěšně pokračoval i v novějším RED. Čistá komedie mu sice nejde tak dobře jako akce, ale vlohy pro vtipkování rozhodně má.
Můj soused zabiják Zdroj: Warner Bros.
Malcolm Crowe (Šestý smysl)
A od blbinek zas na druhou stranu spektra. Spolupráce s M. Night Shyamalanem přihrála Willisovi dramatickou roli, kterou by mu asi nikdo jiný nedal. Naštěstí pro režiséra i herce se ze Šestého smyslu vyklubal velehit, který stejně tak bořil rekordy jako divácké předsudky. Velmi chytrý film, který s vyzrazením závěrečného zvratu získá několik dalších vrstev. Moderní Hitchcock, jehož existence nás nutí vzpomínat v dobrém i na dnes spíše tápajícího Shyamalana.
Šestý smysl Zdroj: Touchstone Pictures
David Dunn (Vyvolený)
A ještě jednou Shyamalan + Willis, ovšem tentokrát v ještě komornějším a dalo by se říct i minimalističtějším duchu. Je neuvěřitelné sledovat dialogy Willise a Samuela L. Jacksona a vzpomenout si při tom třeba na starší Smrtonosnou past 3, kde spolu hráli parťáky. Obrovská herecká proměna ve filmu, kterým Shyamalan stimuluje mozkové závity i centra zodpovědná za emoce. Tenhle komentář (super)hrdinských dilemat předběhl dobu. I dnes, v plném rozpuku komiksových adaptací, má totiž obrovskou hloubku a výpovědní hodnotu.
Vyvolený Zdroj: Touchstone Pictures
Hartigan (Sin City - město hříchu)
Tvrdý detektiv s měkkým srdcem je sice chodící klišé, ale přesně tak ho Frank Miller tehdy zamýšlel. A přesně podle brakových zásad ho taky Willis odehrál - s citem člověka, co servíruje moudra a olovo poslepu a bez zaváhání. Fanoušci byli nadšení, protože tohle byl ten správný Miller. Tohle byl ten správný Willis. Chodící, dýchající klišé, které milujeme a kterému přibývající vrásky nijak nepřekážejí. Ba naopak.
Sin City - město hříchu Zdroj: Dimension Films
Jakou Willisovu roli máte nejradši vy? Ozvěte se v diskuzi!