Extrém

21. května 2015 11:23

Tereza Javorová

Černošský umělec nosí místo šál kolem krku bílé ženy. Překvapí vás proč!

Už dávno se za každou ženskou trofej nedělají zářezy na posteli. Teď se ženy rovnou nosí kolem krku jako šála z lišky nebo kabát z norku. Umělec Nate Hill se takto ozdobil už desítkami žen.

Jeho motivace ale není pyšnit se tím, jaký je kabrňák a kolik žen už "skolil". Právě naopak. Kontroverzním projektem Trophy Scarves, volně v překladu Šály z trofejí, chce Nate Hill upozornit na to, že černošští muži vmínají bílé ženy často jen jako trofeje. Na to, abyste uznali, že Hill rozhodně není daleko od pravdy, stačí nakouknout v sobotu večer do pražského baru Bombaj...

Šestatřicetiletý umělec přemluvil kolem dvaceti žen, aby mu vlezly za krk a pózovaly jako bezvládné raněné laně. Některé jsou nahé, jiné jen v rajcovním spodním prádle nebo síťovaných punčochách. Fotky pak Nate, který má vždy oblek a motýlka, publikuje na Instagramu, kde k nim píše drzé popisky jako třeba „Nosím bílé ženy, protože mi to dovoluje moje postavení a moc."

Překvapivě byl Hill při focení prý víc nervózní on sám než "zneuctěné" ženy. „Fotíme vždy doma u mých modelek. Většinou jsem ale víc nervózní já a pořád se jich ptám, jak se cítí a jestli jsou v pořádku," směje se umělec původem z Floridy. „Jsou to ale často exhibionistky, co se rády předvádějí, umělkyně nebo ženy, které baví zkoušet nové a zajímavé věci."

Nata, který je sám napůl černoch, prý dlouhodobě trápilo, jaké mají bílé ženy v očích černošských mužů a jeho kamarádů společenské postavení. Často se je prý snaží dostat jen do postele, aby měli další "bílou trofej".

I přes umělcovo procítěné zaujetí o čest bílých žen se obejvily kritiky, že naopak podněcuje sexismus a rasismus. Tak či onak se Nate projektem bez pochyby velmi zviditelnil. Pořádá výstavy svých fotografíí a sbírku "bílých šál" hodlá rozšiřovat až do konce roku.

Sdílejte článek

Přečtěte si také