Extrém

19. listopadu 2014 16:20

Táňa Sáblíková

Co dokáže marihuana? Tomu asi ani neuvěříte!

Nejnovější lékařská studie potvrdila to, o čem se snaží zastánci marihuany coby léku přesvědčit ostatní již dlouhé roky. Podle studie totiž léčba konopím zvládne zničit rakovinné buňky a snížit růst ostatních zhoubných.

Článek o tomto postupném úspěchu byl publikovaný v časopise Molecular Cancer Terapie. Vědci prováděli novou studii u myší, u kterých bylo zjištěno, že v kombinaci s radiační léčbou pomohlo konopí účinně zmenšit jeden z nejagresivnějších nádorů na mozku. Smrtící forma rakoviny mozku při léčbě kombinací záření a dvou různých sloučenin marihuany, známých jako kanabinoidy, se zastavila a dokonce zmenšila nádory na jednu desetiny původní velikosti!

„Ukázalo se, že kanabinoidy by mohly hrát v léčbě jednoho z nejagresivnějších typů rakoviny opravdu důležitou roli,“ nechal se slyšet Dr. Wai Liu, jeden z hlavních autorů studie. Liu a jeho kolegové zkoumali myši, které byly infikovány gliomy a následně léčeny ozařováním samostatně nebo v kombinaci s různými úrovněmi dvou sloučenin konopí: THC, psychoaktivní sloučeninou spojenou s omamnými stavy, a CBD, který nemá vedlejší psychoaktivní vedlejší účinky.

Tým vědců také zjistil, že nádory se lépe léčily nízkými dávkami jak THC, tak CBD, které pozitivně působily při ozařování. Vědci také uvedli, že nízké dávky THC a CBD měly podobný účinek jako velké dávky látek při radiační léčbě, což je pozoruhodné, protože to znamená, že pacienti mohou v konečném důsledku zaznamenat méně vedlejších účinků.

Zatímco výzkum terapeutických účinků těchto látek byl omezen, tým vědců z Velké Británie v loňském roce odhalil, že kombinace šesti různých vyčištěných kanabinoidů může zabíjet rakovinné buňky u jedinců s leukémií. Zároveň bylo prokázáno, že THC dokáže snížit velikost dalších rakovinných nádorů nebo zastavit šíření HIV.

Navzdory těmto dostupným studiím je marihuana stále klasifikována jako droga, což znamená, že vlády se domnívají, že nemá žádnou lékařskou hodnotu.

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také