Extrém

15. března 2015 15:47

Lucie Průchová

Děsivé! Lékaři odstranili ze žaludku čtyřletého chlapce 1,2 metru vlasů!

Sivam si vytrhával a jedl své vlasy po dobu cca devíti měsíců, často zvracel, nemohl prakticky vůbec nic normálního pozřít. Došlo to až k podvýživě a dehydrataci. Ke konci byl schopen strávit jen vodu.

„Syn často plakal, ale nedovedl nám vysvětlit, co se děje. Vzali jsme ho k mnoha lékařům, ale nikdy nic nenašli,“ řekl jeho otec Sunil Kumar. „Až na CT nakonec odhalili ten velký chomáč, byl jsem šokován. Nemohl jsem tomu uvěřit.“

Když si Sivan začal před několika měsíci stěžovat na bolesti. vzal ho Sunil a jeho manželka Munni Devi k lékaři poblíž jejich domova v Dillí v Indii, ale řekli jim, že je to jen žaludeční infekce a poslali je s léky domů. Chlapeček měl ale břicho čím dál tím víc oteklé a vystouplé a měl veliké bolesti.

Nakonec dr. Shilpa Sharma, odborný asistent na dětském oddělení v All India Institute of Medical Sciences nemocnici v Novém Dillí, zjistil, že je jeho žaludek ucpaný vlasy.

„Byl velmi slabý, podvyživený a jeho žaludek byl hrozně nafouklý, když jsme ho poprvé viděli. Okamžitě jsme ho poslali na CT a vyděsili se, když se nám ukázalo toto množství zapletených vlasů v jeho břiše,“ sdělil dr. Shilpa Sharma.

Snímky z CT ukázaly, v čem je problém

„Vlasy mu ucpaly žaludek a cestovaly i do střev. Když jsme chlapce otevřeli, uviděli jsme chomáč v přesném tvaru žaludku.“

Po hodinové operaci lékaři vyjmuli tento obrovský útvar, který naplnil jeho žaludek, stejně jako jeho tenké a tlusté střevo. Při měření zjistili, že útvar z vlasů je dlouhý 4 stopy, tedy přibližně 1, 2 metru.

Byl u něj diagnostikován Rapunzel syndrom, což je extrémně vzácné postižení u lidí, vyplývající z požití vlasů (trichophagia). Syndrom je pojmenován po dlouhovlasé dívce Rapunzel z pohádek bratří Grimmů. Tato nemoc je často chronická a obtížně léčitelná.

Matka Munni, která má další dva chlapce ve věku šest a osm let, řekla: „Viděla jsem ho vyškubávat si vlasy a jíst je, ale prostě jsem předpokládala, že vyjdou s jeho stolicí. Nevěděla jsem, že to dělá pravidelně a celých devět měsíců."

Otec po operaci řekl: „Když jsem viděl obrázky z CT, byl jsem zničený. Byl jsem si jistý, že nepřežije. Jsem vděčný bohu, že můj syn přežil, a je nyní naprosto v pořádku.“

Rodiče nyní dohlížejí na každé pohnutí svého syna.

„Sivam není od operace sám ani minutu," dodala Munni. „Musíme se ujistit, že to nebude dělat znovu."

„Lékaři nám řekli, že mu máme oholil vlasy, aby nebyl v pokušení je jíst. A máme ho prý nechat dohola, dokud mu nebude nejméně deset let, pak už by nemělo být žádné riziko, že se to bude opakovat.“

„Je to čtvrtý případ na světě, kdy bylo tak malé dítě ovlivněno tímto syndromem,“ řekl dr. Shilpa. „Jedná se psychickou poruchu. Nyní se snažíme najít příčiny a prevenci proti tomu, aby zase nezačal vlasy jíst. První krok je, že musí mít oholenou hlavu!“

Tento syndrom se nejčastěji objevuje u dospívajících dívek. Asi jedno procento světové populace onemocní touto poruchou.

Sdílejte článek
Štítky Indie bolest lékař Dillí syndrom žaludek břicho Sunil Kumar Ahuja

Přečtěte si také