návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Extrém

DĚSIVÉ: Muž oslepl na jedno oko poté, co se sprchoval s kontaktními čočkami. Tohle hrozí i vám

Muž, který nosil kontaktní čočky i ve sprše, kvůli tomu oslepl na jedno oko. Co přesně se mu stalo?
Vydáno: 10.07.2019
Muž oslepl na jedno oko, protože si nesundával čočky při sprchování
Autor: iStock Muž oslepl na jedno oko, protože si nesundával čočky při sprchování
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pokud patříte mezi nositele kontaktních čoček a nestaráte se o ně tak, jak byste měli, budiž vám tento případ velkým varováním. Angličan Nick Humphrey, který nosil čočky pětkrát týdně, totiž oslepl na jedno oko poté, co si je nevyndával při sprchování. Právě to vedlo k vzácné parazitické infekci rohovky pravého oka. Tu způsobila přítomnost prvoka z rodu Acanthamoeba.

Nic netušícího Nicka začalo svědit oko v lednu roku 2018. Oční lékař mu tehdy řekl, že má na rohovce vřed a poslal ho na vyšetření do nemocnice, kde byl pozitivně testován právě na zmíněný zánět rohovky nazvaný akantamoebová keratitida. Tři týdny používal oční kapky, díky kterým se mu zrak nejprve zlepšil. V březnu 2018 ale náhle na pravé oko zcela oslepl. Lékaři mu předepsali ještě silnější kapky, které bylo potřeba aplikovat každou hodinu, a to i v noci. Bolest však neustávala.

Šest měsícu po jeho diagnóze se doktoři rozhodli operovat jeho rohovku pomocí ultrafialového světla a kapek s vitaminem V2. Tento zákrok sice odstranil infekci, nikoliv však slepotu. V září 2018 proto podstoupil transplantaci amniotické membrány v postižené rohovce. Ta má protizánětlivé účinky a obsahuje látky podporující hojení ran na povrchu oka a jeho stav výrazně zlepšila.

Nick po této hrůzostrašné zkušenosti začal spolupracovat s charitativní organizací, která zvyšuje povědomí o nebezpečí používání kontaktních čoček při sprchování či plavání. Doufejme tedy, že se lidé stejně jako Nick poučí a podobná rizika už nebudou podceňovat. Na fotky jeho nemocného oka se můžete podívat zde

Jak se to může vlastně stát?

HRŮZA: Tahle kráska kvůli barvě na vlasy málem oslepla! A navždy si ponese děsivé následky...

Šílená tatérka mohla při nebezpečné proceduře klidně oslepnout.

FOTO: Šílenost! Tatérka si píchla inkoust přímo do očí a málem při tom oslepla! Líbí se vám výsledek?

Článek je zařazen v: kontaktní čočky , oko , oslepnutí , sprcha