Extrém

29. října 2016 14:23

redakce Prima Lajk

Děsivé! Puberťačka málem zemřela kvůli používání tamponu! Může se to stát i vám?

Udělala to, co v období menstruace snad každá žena. Málem jí to ale stálo život!

Devatenáctiletá Katrina Shelton před třemi lety, jak už je u žen zvykem, použila tampon. Během několika hodin se jí ovšem udělalo špatně. Byla unavená, celé odpoledne prospala a její maminka měla podezření na začínající chřipku. Její obavy pak druhý den mylně potvrdil také její doktor. Dívka ovšem posléze začala zvracet a její stav se začal prudce zhoršovat.

Další den se totiž Katrina probudila a vůbec necítila pravou stranu těla a posléze omdlela v koupelně. Vyděšená matka ihned zavolala záchranku a dívka v nemocnici poté bojovala o život. Přestávaly jí totiž odcházet všechny životně důležité orgány, měla šíleně nízký krevní tlak a doktoři už se obávali nejhoršího. Díky její vůli bojovat a všemožným doktorským snahám se jí však naštěstí podařilo stabilizovat.

Lékaři poté přišli na příčinu jejího boje o život. Zjistili, že se jedná o syndrom toxického šoku, poměrně vzácné onemocnění, které vzniká vniknutím nebezpečných bakterií, streptokok, do krevního oběhu a způsobí takřka smrtící infekci. Za toxický šok pak může právě užívání tamponů, které tak od té doby nemůže Katrina používat. Dospívající žena se pak snaží před těmito vedlejšími účinky a užíváním tamponů odrazovat a to i přesto, že je varování o tomto onemocnění uvedeno v příbalových létacích. Doufejme tedy, že o takovém děsivém případu už nikdy neuslyšíme.


Přečtěte si také