Extrém

23. září 2015 15:03

Lenka Zajícová

Dívka se stala fitness guru: Navzdory střevnímu vývodu

Mladá Britka Zoey Wright trpí Crohnovou chorobou. Mnozí pacienti s touto nemocí jsou v invalidním důchodu, někteří z nich skončí i s vývodem. Ten musí lékaři vytvořit, když střeva nelze napojit na konečník. To je také případ mladé Zoey. Ta se však touto chorobou nenechala paralyzovat.

Vše začalo v roce 2012, tehdy Zoey vážila 60 kg, během jednoho měsíce zhubla na 42 kg. Mladá Britka vůbec nevěděla, co se s ní děje. Neměla žádnou energii a někdy nemohla ani vstát z postele.

Její rodina byla zoufalá a lékaři bezradní. Následně se však dostavily pozitivní testy na Crohnovu chorobu a začala léčba. Součástí byla i plánovaná operace střev. Tu však Zoey odmítla. Aby nabrala na váze, začala posilovat a zdravě jíst. Rok po diagnóze byla na své původní váze, z tuku se však stalo svalstvo. Crohnova choroba je však nevyléčitelná a Zoey se operaci střev nevyhnula.

Kolostomické sáčky mi dali v roce 2014. Vůbec jsem nevěděla, jak s nimi pracovat. Cítila jsem se hrozně poníženě. Výměna sáčku je velmi složitá a potřebujete k ní nejen šikovné ruce, ale i spoustu pomůcek. Např. pastu pro vyrovnání nerovností a utěsnění otvoru mezi stomií a pomůckou, ale i žiletku, protože na břiše nesmí být chloupky,“ popisuje své trápení Zoey.

Díky fitness však získala své sebevědomí zpět a nyní se připravuje na svoji první soutěž ve fitness. Dokonce chce, aby byl její vývod viděn. „Nemám se za co stydět. Jsem hrdá, že jsem všechno zvládla i přes tuto agresivní nemoc,“ dodala Zoey v rozhovoru pro Daily News.

Sdílejte článek

Přečtěte si také