Extrém

12. července 2015 10:56

Tereza Javorová

DOJÁK: Chlapeček se narodil bez očí, nosu a horní čelisti. Náročná operace mu zachránila život!

Znetvořený chlapeček z Maroka neměl velké šance na přežití. Byl terčem posměchu v rodné vesnici a rodina ho skrývala před zraky ostatních. Pak ale přišel zázrak. Chlapeček podstoupil náročnou operaci a konečně vypadá jako normální dítě!

Už během těhotenství bylo jasné, že se chlapeček narodí s velkou vadou. Lékaři si dokonce nebyli jistí, zda porod přežije. K jejich překvapení malý Yahya Jabaly porod zvládl a dokonce žil dál. Kosti v jeho tváři mu ale správně nesrostly a chlapeček tak neměl oči, horní čelist a tam, kde by měl mít správně nos, zela jenom velká díra.

Neschopný mluvit a vidět žil takto chlapeček tři roky. V rodné vesnici byl terčem senzace a údivu a rodina ho tak raději před zraky ostatních schovávala.

Až jednoho dne řekl otec rodiny DOST! Svému synovi přece musí nějak pomoct. Založil proto facebookovou stránku, skrz kterou se snažil najít chirurga, který by Yahya operoval. Avšak bezúspěšně. Na náročnou operaci si nikdo netroufl. Rodina navíc neoplývala velkými finančními prostředky, a tak sehnat pomoc bylo takřka nemožné.

Stal se ale zázrak. Stránky si všimla Fatima Bakara, Maročanka, žijící v Austrálii. Rozhodla se, že chlapečkovi pomůže. Intenzivně pro něj začala hledat doktora. V roce 2014 ho našla. Byl jím Tony Holmes z uznávané dětské nemocnice v Melbourne.

"Myslím, že každý má právo vypadat jako člověk. A tenhle chlapec jako člověk nevypadá," odůvodnil svoje rozhodnutí, že Yahyanovi pomůže, doktor Holmes.

Komplikovaná operace trvala 18 hodin a i přes velké obvazy bylo jasné, že se povedla. Chlapeček konečně vypadá jako normální kluk! "Riziko operace bylo ohromné, ale myslím, že to stálo za to. Konečně může vést slušný život," řekla Fatima, bez které by se pomoci chlapečkovi nikdy nedostalo.

Rodina byla z výsledku operace nadšená. Fatimě i lékaři vděčně děkovala, že zachránili jejich syna. "Je to obrovská radost a štěstí," řekl dojatý Yahyův otec.

Chlapec bude muset později podstoupit ještě jednu operaci nosu a dostane umělé oči, ale to nejdůležitejší už má naštěstí za sebou.

---

Pikoška na závěr: Jen co se Yahya z operace zotavil, se mu narodila zcela zdravá sestřička! Rodina tak má už dvojnásobný důvod k radosti.

Sdílejte článek
Štítky operace Austrálie rodina porod nos Fátima Melbourne čelisti terč Anthony D. Holmes

Přečtěte si také