Extrém

10. prosince 2016 11:32

redakce Prima Lajk

FOTO a VIDEO: Co leží na dně nejhlubší díry světa? Z téhle věci vás zamrazí!

Země je stále plná záhad.

Řekněme to takto, ve vesmíru, tom rozpínajícím se temném prostoru nad námi, existují galaxie, o kterých toho víme víc, než kolik toho víme o naší vlastní planetě. A to už je k zamyšlení.

Tak například, co vlastně leží pod námi? Jasně, zemské jádro, a dál? Sovětským vědcům tahle otázka v roce 1970 nedala spát a tak se rozhodli vyvrtat do zemského povrchu díru. Vrtali ji 24 let, jmenuje se Kola Superdeep Borehole je hluboká 12 kilometrů. Což je větší hloubka, než to nejhlubší známé místo v oceánu. A co že v té díře vědci vlastně našli?

Inu, při sedmém kilometru narazili na vodu a jednobuněčné organismy a na samotném dnu pak naměřili teplotu 185 °C. Což byl zároveň i důvod, proč v roce 1994 konečně přestali vrtat. Ta nejšílenější část je ovšem fakt, že samotné zemské jádro se nachází zhruba 6 a půl tisíc kilometrů pod zemí. A nejdál, kam jsme se dostali my, bylo pouhých 12 kilometrů! Pokud byste chtěli o tomto projektu vědět víc, můžete se teď podívat na následující video, které se dírou zabývá do detailů.

Galerie hodně krutých životních situací, které byste nikdy nechtěli zažít!


Přečtěte si také