Extrém

15. září 2015 13:56

redakce Prima Lajk

FOTO: Co se s vámi stane, když budete 70 dní ležet jen na zádech? Šílený experiment NASA dva lidi nedokončili

Andrew Iwanicki byl jedním z mála pokusných králíků, které si NASA vybrala z 25 tisíc účastníků konkurzu. Cílem výzkumu bylo zjistit, co se s kostmi a svaly stane v důsledku nulové gravitace. Participanti tak měli 70 dnů ležet a pomoct vědcům zjistit, co by se s tělem mohlo dít.

I když o projekt projevilo zájem tolik lidí, nebyla to zrovna procházka růžovým sadem. Dva účastníci dokonce projekt opustili předčasně ze zdravotních důvodů. Andrew to ale dotáhl až k certifikátu a 18 tisícům dolarů!

Z postele mohl vstát, jen když potřeboval na toaletu nebo se chtěl osprchovat a najíst. Jídlo mu sestavili na míru, dostával přesně tolik potravy, aby nezhubl ani neztloustl. Navíc všechno musel sníst, i kdyby nechtěl. Když za ním přijela přítelkyně na třídenní návštěvu, mohla sice zůstat u Andrewa v pokoji, ale kontakt mezi milenci byl omezen jen na doteky rukou, takže prakticky celou dobu dívka strávila na křesle vedle postele. Andrew jí ani tak pořádně neviděl do tváře, protože celou dobu ležel na zádech.

Režim byl opravdu drsný. Světla se zhasínala v deset a vstávalo se v šest ráno. Během dne si Andrew ani nemohl dát dvacet. To, jak sám říká, bylo dost náročné, když musel ležet v posteli, kde se přece normálně spí! Naštěstí mu dovolili, aby si s sebou vzal notebook, na kterém sledoval seriály. Byl jedním z 55 účastníků pokusu, které NASA zkoumala. Snad to tedy astronautům pomůže.

Sdílejte článek

Přečtěte si také