Extrém

30. dubna 2016 08:54

Tereza Javorová

FOTO: Knihu vrátila do knihovny po 67 letech. Neuvěříte, jakou dostala pokutu!

Bizarní situaci musela řešit knihovna Epson Library na Novém Zélandě. Bývalá zákaznice jim knihu přišla vrátit po neuvěřitelných 67 letech!

Knihu s názvem Myths and Legends of Maoriland od spisovatele A. W. Reeda si žena půjčila 17. prosince roku 1948. Jenže zanedlouho se stěhovala a knihu si omylem vzala s sebou. Po letech knihu opět otevřela a zůstala v šoku. Zjistila, že je stále vypůjčená od Epson Library. I když by si ji nejspíš mohla nechat a knihovně ji nikdy nevrátit, hryzalo ji svědomí. A navíc byla zvědavá, jak se knihovna k pak pozdnímu vrácení postaví.

K jejímu štěstí byla knihovna velmi velkorysá. Ženě odpustila jakoukoliv pokutu, protože kniha prý byla i po tolika letech ve velmi dobrém stavu a knihovna je ráda, že ji má zpět navíc s tak bizarním příběhem.

Opozdilá žena si velmi oddychla. Kdyby po ní knihovna přece jenom chtěla pokutu za pozdní vrácení, zaplatila by žena podle ceníku z roku 1948 asi 71 dolarů, tedy 1600 korun. Jenže kvůli inflaci jsou dnes ceny úplně jiné a pokuta by dnes vyšla na neuvěřitelných 115 000 korun! Byla by to nejdražší kniha v jejím životě.

Sdílejte článek
Štítky peníze kniha pokuta knihovna Nový Zéland bizarní Alexander Wyclif Reed

Přečtěte si také