Extrém

14. srpna 2019 16:21

redakce Prima Lajk

GALERIE: Žena stárne sedmkrát rychleji než běžní lidé. Ve dvaceti tak vypadá na 140 let. Jak je to možné?

Kvůli vzácné poruše tahle žena stárne sedmkrát rychleji než běžný člověk.

Představte si, že sotva se narodíte, už stárnete sedmkrát rychleji než běžný člověk. Přijde vám to jako sci-fi? Ne tak docela. Dvacetiletá Claudia Amaral z Portugalska by mohla vyprávět. V pouhých čtyřech měsících se u ní totiž začaly objevovat příznaky jako vypadávání vlasů, vrásky nebo zvýšená pigmentace kůže.

V jednom roce jí pak lékaři diagnostikovali vzácnou genetickou chorobu zvanou progerie, která způsobuje předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu a chorob typických pro staré lidi. Doktor tehdy sdělil rodičům, že lidé s touto nemocí se průměrně dožívají 13 až 14 let, přičemž ale mohou umřít ze dne na den. Claudia však od té doby bojuje a zatím překonala všechny překážky.

Oproti lékařským prognózám už letos oslavila 20 let, a to i díky výrazné podpoře rodiny. Přestože je kvůli progerie její fyzický stav na úrovni 140letého člověka, chodí pravidelně ven se svými kamarády a nedovoluje svým zdravotním problémům, aby ji jakkoliv omezovaly. Jak ve svých dvaceti kvůli této nevyléčitelné nemoci vypadá, se můžete podívat v naší galerii.

Sdílejte článek
Štítky stáří choroba stárnutí progerie zdraví

Přečtěte si také