Extrém

13. července 2015 11:53

Tereza Javorová

HRDINKA: Třináctiletá holčička šest let prosila lékaře, aby jí amputovali nohu. Konečně jí její přání splnili

Třináctiletá Tia Leigh udělala nejtěžší rozhodnutí svého mladého života. Nechala si amputovat pravou nohu, ale místo psychického zhroucení a ztráty sebevědomí je šťastná. Svůj "pahýl" pojmenovala Percy.

Tia se se svojí pravou nohou trápila od sedmi let. Na kůži na noze se jí totiž začaly objevovat tisíce malých nádorů a nohu tak měla velikou, opuchlou a hrbolatou. Už v sedmi letech tak lékaře Tia prosila, aby jí nohu uřízli. Ti se ale Tiinu nohu stále snažili léčit a k radikálnímu řešení odmítali přistoupit.

Dívka ale byla ve škole terčem krutého posměchu. Děti nechápaly, že je nemocná a přezdívaly jí třeba "tlustá noho". Holčička často plakala a svoji velkou, ošklivou nohu, která jí stále více bolela, nenáviděla.

V jedenácti letech proto požádala o amputaci znovu. Lékaři jí znovu řekli rezolutní "ne".

Pak jí ale v koleni objevili zhoubný nádor. Nutné se už stalo nevyhnutelné. Noha musela pryč.

Jiné dospívající dívky by plakaly a zhoutil se jim život, Tia však ne. Byla šťastná! Od tří let jí noha ztěžovala chůzi, pak byla kvůli ní obětí šikany a trpěla kvůli ní bolestmi. Konečně se jí tak teď může zbavit!

"Byla jsem šíleně vyděšená, ale ona byla neskutečně klidná!" vypráví dívčina matka Lindsey. "Po operaci jsem se slzami v očích opatrně vešla do jejího pokoje připravená, že se psychicky zhroutí. Tia se ale bavila s chirurgem a anesteziologem a smáli se nějakým zvukům z vedlejšího parku!"

Tia prý byla sice trochu ospalá, ale za svým rozhodnutím si stojí. "Řekla mi, že toho nikdy nebude litovat."

"První, na co se mě s úsměvem na tváři po operaci zeptala, bylo, jestli může dostat něco od McDonalda. Měla chuť k jídlu!"

Sestra prý ale rodinu varovala, že by Tie mohlo být špatně. Dívka si, stejně jako ve všem, ale stála za svým. Objednala si dvojitého cheeseburgera, porci hranolků a Fantu. Svoje vítězství musela pořádně oslavit. Konečně se zbavila toho, co jí dělalo v životě největší potíže.

Svůj pahýl dokonce pojmenovala jménem Percy. Inspiroval ji k tomu její kamarád, kterému také museli amputovat nohu. Jeho pahýlek se jmenuje Stumpy.

Rodina na Tiu ale stále kouká trochu nevěřícně a čeká, kdy jí opravdu dojde, že přišla o nohu a psychicky se zhroutí. Tia je ale opravdu šťastná. "Myslím, že je neskutečně odvážná a úžasná. Jiná dívka by to takto statečně, myslím, nezvládla," řiká matka Lindsey.


Přečtěte si také