Extrém

25. května 2013 06:40

Blanka Konrádová

To je novinka! Zahrady na mrakodrapech

Pestrobarevná zahrada jako ozdoba mrakodrapové fasády? Proč ne, francouzský botanik a vědec Patrick Blanc ví, jak na to, a takzvaných vertikálních zahrad už několik vytvořil. Poslední z nich rozkvetla na výškové budově Central Park v Sydney ve spolupráci s architektonickým studiem Jean Nouvel.

Nápadem pěstovat rostliny vertikálně se Blanc inspiroval u skalních porostů. Jejich zkoumáním přišel na to, že půda představuje jen jakousi mechanickou oporu a rostlinám k růstu stačí jen voda a minerály, které spolu se světlem a oxidem uhličitým vytvářejí fotosyntézu. Tento objev jej inspiroval k vytvoření zelené stěny, obrovského přínosu pro životní prostředí, který si Blanc také nechal patentovat.

Zelenou stěnu tvoří kovový rám, vrstva PVC a vrstva plsti. Stěna tak působí nejen esteticky a ekologicky, ale vytváří i zvukovou a tepelnou izolaci. Rostliny se do ní instalují jako sazenice nebo semínka. Snad se necháme brzy inspirovat a podobná vertikální zahrada časem vyroste i na nějaké české budově, třeba v ulici, kde se běžné zeleně nedostává.

-hel-

Sdílejte článek
Štítky rostliny mrakodrap rostlina Sydney Jean Nouvel Central Park Patrick Blanc inspirace zahrada Central Park

Přečtěte si také