návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
Reklama
Extrém

To je novinka! Zahrady na mrakodrapech

Pestrobarevná zahrada jako ozdoba mrakodrapové fasády? Proč ne, francouzský botanik a vědec Patrick Blanc ví, jak na to, a takzvaných vertikálních zahrad už několik vytvořil. Poslední z nich rozkvetla na výškové budově Central Park v Sydney ve spolupráci s architektonickým studiem Jean Nouvel.
Vydáno: 25.05.2013
Vertikální zahrada rozkvetla na budově Central Park v Sydney
Vertikální zahrada rozkvetla na budově Central Park v Sydney Autor: isifa.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nápadem pěstovat rostliny vertikálně se Blanc inspiroval u skalních porostů. Jejich zkoumáním přišel na to, že půda představuje jen jakousi mechanickou oporu a rostlinám k růstu stačí jen voda a minerály, které spolu se světlem a oxidem uhličitým vytvářejí fotosyntézu. Tento objev jej inspiroval k vytvoření zelené stěny, obrovského přínosu pro životní prostředí, který si Blanc také nechal patentovat.

Zelenou stěnu tvoří kovový rám, vrstva PVC a vrstva plsti. Stěna tak působí nejen esteticky a ekologicky, ale vytváří i zvukovou a tepelnou izolaci. Rostliny se do ní instalují jako sazenice nebo semínka. Snad se necháme brzy inspirovat a podobná vertikální zahrada časem vyroste i na nějaké české budově, třeba v ulici, kde se běžné zeleně nedostává.

-hel-


Článek je zařazen v: zahrada , inspirace , rostlina , Central Park