Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Extrém

To je novinka! Zahrady na mrakodrapech

Pestrobarevná zahrada jako ozdoba mrakodrapové fasády? Proč ne, francouzský botanik a vědec Patrick Blanc ví, jak na to, a takzvaných vertikálních zahrad už několik vytvořil. Poslední z nich rozkvetla na výškové budově Central Park v Sydney ve spolupráci s architektonickým studiem Jean Nouvel.
Vydáno: 25.05.2013
Vertikální zahrada rozkvetla na budově Central Park v Sydney
Vertikální zahrada rozkvetla na budově Central Park v Sydney Autor: isifa.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nápadem pěstovat rostliny vertikálně se Blanc inspiroval u skalních porostů. Jejich zkoumáním přišel na to, že půda představuje jen jakousi mechanickou oporu a rostlinám k růstu stačí jen voda a minerály, které spolu se světlem a oxidem uhličitým vytvářejí fotosyntézu. Tento objev jej inspiroval k vytvoření zelené stěny, obrovského přínosu pro životní prostředí, který si Blanc také nechal patentovat.

Zelenou stěnu tvoří kovový rám, vrstva PVC a vrstva plsti. Stěna tak působí nejen esteticky a ekologicky, ale vytváří i zvukovou a tepelnou izolaci. Rostliny se do ní instalují jako sazenice nebo semínka. Snad se necháme brzy inspirovat a podobná vertikální zahrada časem vyroste i na nějaké české budově, třeba v ulici, kde se běžné zeleně nedostává.

-hel-


Článek je zařazen v: zahrada , inspirace , rostlina , Central Park
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama