Extrém

25. června 2015 16:11

redakce Prima Lajk

Je tohle UFO? Chlápek natočil obří kužely světla tančící po obloze

Pohled na oblohu vás občas může pěkně vyděsit.

Podívejte se na video, které nahrál před několika dny na YouTube uživatel QuadeM13 z města Greenwood v americké Indianě. Natočil ho při projíždce na kole, když se z dálky blížila bouřka a on si všiml, že se nad mraky dějí opravdu podivné věci.

Na obloze si musely dát sraz létající talíře a teď hrají honičku pro pobavení pozemšťanů. Nebo snad bouřku spustily obří zmutované světlušky? Ne, to Bůh dostal k narozkám světelný meč a hraje si s ním!

A nebo je to prostě atmosférický jev, kterému se v angličtině říká crown flash. Záhadné světelkování způsobují krystalky ledu, z kterých jsou postavené vysoké cirrus mraky. V případě, že mají ostrý podlouhlý tvar, tak se vzájemně rovnají podle elektrického pole, které v bouřce vzniká v prouděním vzduchu v nižším mraku cumulus. Když se elektrické pole náhle změní, zejména vybítím formou blesků, tak se jinak natočí i krystalky a odrážejí tak sluneční světlo jiným směrem. A protože se tak děje na velké ploše, vypadá to opravdu impozantně, trochu jako obří rozhýbané zrcadlo.

Jedná se o celkem vzácný jev, protože vyžaduje souhru více okolností, ale přesto už byl mnohokrát natočený (třeba ještě zde nebo zde) a psalo se o něm například už v roce 1971 v časopisu Nature.

Přesto můžete veřit, že to jsou světla emzáckého korábu schovaného za mraky, protože když chcete něčemu věřit, žádný argument vám to nevyvrátí. Jako když chcete věřit, že Američani nebyli na Měsíci, všechno řídí Ilumináti nebo že blesky jsou hněv boží.


Přečtěte si také