KDO TO BYL? Existuje rovnice, která vám odhalí vraha v knihách Agathy Christie, ještě než je dočtete!
Kdo by neznal Poirota nebo slečnu Marplovou? Teď si na slavné detektivy můžete zahrát sami. Stačí vzít nějakou z knih světoznámé spisovatelky a na příběh aplikovat rovnici, kterou vykoumali matematici ve Velké Británii.
Takhle vypadá: k (r, δ, θ, c)=f{rk +δ+θ{P,M}, c(3≤4.5}. Že jste tohle na základce nebrali? Nevadí, řekneme vám, co následující písmena znamenají.
k – Vrah: toho zatím neznáme.
r – Vztah mezi vrahem a obětí: ten je většinou citově založený.
δ – Transport, pokud se v příběhu objevuje loď nebo letadlo, vrahem bude muž, zatímco auta, dodávky a náklaďáky odkazují překvapivě na vražedkyně.
θ – Muži si vybírají brutálnější metody vraždy (své oběti zapichují, zvlášť pokud se jedná o doktory) než ženy (ty volí jedy).
f – Žena vražedkyně
p,m - Poirot a slečna Marplová
c – Když se v románu vrah objevil, vždycky se do příběhu dostane v první polovině knihy, obvykle v první pětině, takže si odpočítejte strany.
Doplňující faktory, které vezměte v potazl – Jazyk: jakým se o vrahovi mluví, je taky důležitý. Vražedkyně Christie většinou popisovala rovnou negativně, vrahy neutrálně nebo dokonce pozitivně.
s – Umístění: pokud se vražda odehrála na venkově, ve třech čtvrtinách případů stojí za vraždou žena.
Takže vezměte do rukou nějaký z 66 detektivních románů, které Christie za svůj život napsala a zkuste si doplnit jednotlivé faktory do rovnice. Na vraha byste měli přijít ještě dřív než Poirot nebo slečna Marplová. Není to lákavé?