Extrém

10. srpna 2015 11:46

redakce Prima Lajk

KDO TO BYL? Existuje rovnice, která vám odhalí vraha v knihách Agathy Christie, ještě než je dočtete!

Kdo by neznal Poirota nebo slečnu Marplovou? Teď si na slavné detektivy můžete zahrát sami. Stačí vzít nějakou z knih světoznámé spisovatelky a na příběh aplikovat rovnici, kterou vykoumali matematici ve Velké Británii.

Takhle vypadá: k (r, δ, θ, c)=f{rk +δ+θ{P,M}, c(3≤4.5}. Že jste tohle na základce nebrali? Nevadí, řekneme vám, co následující písmena znamenají.

k – Vrah: toho zatím neznáme.

r – Vztah mezi vrahem a obětí: ten je většinou citově založený.

δ – Transport, pokud se v příběhu objevuje loď nebo letadlo, vrahem bude muž, zatímco auta, dodávky a náklaďáky odkazují překvapivě na vražedkyně.

θ – Muži si vybírají brutálnější metody vraždy (své oběti zapichují, zvlášť pokud se jedná o doktory) než ženy (ty volí jedy).

f – Žena vražedkyně

p,m - Poirot a slečna Marplová

c – Když se v románu vrah objevil, vždycky se do příběhu dostane v první polovině knihy, obvykle v první pětině, takže si odpočítejte strany.

Doplňující faktory, které vezměte v potazl – Jazyk: jakým se o vrahovi mluví, je taky důležitý. Vražedkyně Christie většinou popisovala rovnou negativně, vrahy neutrálně nebo dokonce pozitivně.

s – Umístění: pokud se vražda odehrála na venkově, ve třech čtvrtinách případů stojí za vraždou žena.

Takže vezměte do rukou nějaký z 66 detektivních románů, které Christie za svůj život napsala a zkuste si doplnit jednotlivé faktory do rovnice. Na vraha byste měli přijít ještě dřív než Poirot nebo slečna Marplová. Není to lákavé?

Sdílejte článek
Štítky vražda matematika vrah oběť román

Přečtěte si také