Extrém

23. dubna 2015 12:20

Adéla Skřivánková

Kvůli rakovině mu jazyk nahradili částí ruky! Dokáže normálně mluvit? A musí si ho holit?

Osmačtyřicetiletý David Billings prodělal neuvěřitelnou operaci. Lékaři mu kvůli rakovině odstranili část jazyka a nahradili ho jeho vlastní kůží z levé paže. Na ní ale přirozeně rostou chlupy, takže si David musí jazyk občas i oholit! Dokáže ale normálně mluvit a líbat svoji ženu?

"Měl jsem problémy s polykáním, tak jsem šel k doktorovi. Po testech mi lékaři řekli, že mám rakovinu jazyka, což byl pro mě velký šok. Za tři týdny jsem už ale ležel na operačním sále," vypráví David Billings. Jakto? S "novým" jazykem totiž může zcela normálně mluvit!

David podstoupil 14hodinovou operaci v nemocnici Royal Derby ve Velké Británii, kdy mu část postiženého jazyka odebrali a nahradili kůží ze zadní strany jeho levé paže.

"Vzpomínám si, jak jsem se ráno před operací loučil se svojí ženou," vybavuje si David. Operace se ale podařila a David se začal rychle zotavovat.

Teď už dokáže dokonce normálně mluvit a jíst, což zpočátku nebylo možné. Do žaludku tak měl zavedenou hadičku, přes kterou přijímal potravu. Chuťové buňky na původní části Davidova jazyka byly ale zachovány, takže si jídlo teď už může prý užívat téměř jako dřív.

Líbání a holení

Jak je to ale s citlivostí jazyka, jehož podstatnou část tvoří kůže z paže? "Lékaři mi doporučili, abych si jazyk občas oholil," směje se David, ale doplňuje, že to myslí naprosto vážně. "Na kůži z jazyka se přece jen objeví tu a tam nějaké chloupky, tak si ho pro větší citlivost musím někdy oholit."

Jazyk se ovšem nepoužívá jen k řeči a k jídlu. "Co se týče líbání, tak je to stejně jako dřív. Se ženou nevnímámě nějaký výrazný rozdíl," dodává David, který se rozhodl jako poděkování podpůrnému středisku Macmillan, co pomáhá lidem s rakovinou, zaběhnout charitativní běh.

Sdílejte článek

Přečtěte si také