Extrém

18. června 2014 18:50

Táňa Sáblíková

Kyberšikana. 6 věcí, které jste nevěděli o moderní hrozbě dneška!

S moderní dobou a vývojem elektroniky přicházejí i hrozby, které si lidé občas neumí ani představit.

Podle odborníků z neziskové organizace Národní centrum bezpečnějšího internetu není paradoxně nejhorší komunikace s oběťmi kyberšikany, ale v případě obětí-dětí s jejich rodiči. A to přitom lidé většinou netuší, jak lehce se člověk, a nejen dítě, stane právě obětí kyberšikany!

Věděli jste o kyberšikaně, že:

1. Je všudypřítomná

Kyberšikana může přijít kdykoliv a kdekoliv, nezáleží na tom, zda jste doma, v práci nebo třeba ve škole. Mobilní telefony a tablety jsou naší spásou i prokletím.

2. Je zákeřná

A to z toho důvodu, že není vidět na první pohled. Jde povětšinou o psychické týrání a fyzické projevy nejsou vůbec vidět. Začátky jsou nevinné, jedná se například jen o prozvánění či psaní nevyžádaných SMS zpráv.

3. Je snadná

Útok na oběť může být veden odkudkoliv, jak z pohodlí domova, tak i odjinud. Digitální doba a moderní technika je totiž součástí běžného života a umožňuje komunikaci vlastně odevšad, kde je signál některého z operátorů.

4. Je proměnlivá

Téměř nejobtížnějším úkolem v rámci kyberšikany je rozpoznání útočníka. V rámci elektronického světa ale vzhledem ke zdánlivé anonymitě nelze určit nějakou konkrétní podobu agresora. Může to být kdokoliv, a to i člověk, který v normální společnosti zastává pozici outsidera!

5. Je nezávislá

Útočník nemusí být fyzicky zdatný, stačí jen, aby byl chytrý a vyznal se v moderních technologiích.

6. Je provázaná i s klasickou šikanou

Může, ale také nemusí být. Záleží na konkrétním příkladu.

A jak případ šikany či kyberšikany řešit? V rámci tohoto problému se v České republice právě rozběhl projekt BeatBullying, který pojímá řešení tohoto problému po svém a zaměřuje se na tento fenomén na školách. Tam školí vybrané žáky, ze kterých se stávají mentoři a kterým se oběti mohou svěřovat, jak osobně, tak na internetových stránkách projektu.

A co dalšího se děje?

Sdílejte článek

Přečtěte si také