Extrém

31. května 2015 22:39

Barbora Koukalová

Mizérie řeckého ostrova Kos: Podívejte se, jak se kvůli uprchlíkům změnil

Je to tak maličký ostrov, že sednete do auta a na konci dne nemáte co dělat, protože všechno na něm stihnete a ještě ho dvakrát objedete celý dokola. Přesto patří Kos mezi oblíbená letoviska turistů, ale to se po posledním týdnu asi změní.

Člověka, který sleduje uprchlickou krizi v Evropě, ihned napadne proto otázka, na niž není odpovědi. Proč míří uprchlíci zrovna na miniatruní Kos, když přímo naproti jemu, co by lodí dohodil, leží daleko větší a daleko rozlehlejší turecký Bodrum, který je už součástí celé pevniny?

Jemu se ale migranti vyhýbají, jako by neexistoval.

Namísto toho míří jejich čluny na oblíbené letovisko, kam jezdí nejčastěji Britové, Němci a Češi a i ti mají problém se tam všichni srovnat, hlavně přes den na plážích a večer v tavernách.

Kos zažívá katastrofální nájezd hlavně syrských imigrantů a pro už tak zdecimovanou řeckou ekonomiku je tohle další rána. Turisté totiž ruší svoje zájezdy nebo si objednávají vedlejší Rhodos, úřady samy nevědí, kam s imigranty dál a co jim poskytnout.

Tak se o sebe starají, jak to jen jde. Spí na chodnících a na lavičkách, perou prádlo v moři, stavějí si přístřešky u památek. A toto léto naprosto změnili ráz a půvab celého ostrova.

(bk)

Sdílejte článek

Přečtěte si také