Extrém

24. ledna 2015 13:10

Lenka Zajícová

Musíte vidět! Obdivuhodná zvířata, kterým vdechla život příroda i věda

Had s končetinou svého dávného předka, létající kočka i koza dojící pavučiny... Co všechno dokáže věda! A je to proti přírodě?

Had s pařátem Tento had je opravdu bizarním objevem. Když ho starší žena na jihu Číny viděla, jak jí leze po okně, ubila ho vlastní botou. Pařát trčící z těla hada je vzácná genetická vada, kdy se u jedince promítne součást dávného předka. Úžasné, že?

Octookoza

Tento roztomilý kozlík se narodil v Chorvatsku jednomu farmáři, Kozlík měl celkem osm končetin, což bylo způsobeno tím, že zkrátka v děloze “absorboval” svého sourozence. Přestože si farmář chtěl mládě nechat jako domácího mazlíčka, kůzle brzy po porodu zemřelo.

Létající Čestmír? Ne! Létající kočka!

Až pohádkově působí výskyt křídel u koček. Ale nenechte se mýlit, je to podobný přírodní úkaz jako u zmiňované kozy. Jedná se o končetiny, které jsou náhodnou umístěny na zádech kočky. Díky nim pak kočky působí jako nadpozemské bytosti.

Spiderman? Spíš Spiderkoza! Vědci přenesli do dědičné informace kozích buněk geny pavouka. Mléko vyprodukované těmito kozami je ovlivněno pavoučím genem. Z mléka se dá vyrobit pevný materiál podobný pavučině. Umělá pavučina slouží k výrobě kabelů pro přenos dat. Původní plány využít materiál označovaný názvem BioSteel pro výrobu neprůstřelných vest nebo materiálu pro chirurgické nitě se najednou staly nezajímavými. Nanotechnologický trh zjevně nabízí mnohem lákavější perspektivy.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také