Extrém

23. listopadu 2015 12:08

redakce Prima Lajk

NECHUTNÉ: Tohle je budoucí léčba neplodnosti! Neuvěříte, co vám zajistí potomky…

Chtěli byste v sobě mít parazitujícího červa? Asi ne. Ale zpozornět by měly ženy, které chtějí otěhotnět. Vědci totiž objevili způsob, který zvyšuje plodnost. Je to dost nechutné, ale prý to funguje.

Už roky tohle praktikují, aniž by o tom věděly, ženy z indiánského kmene Chimane v Bolívii. V tamní populaci žije až 70 procent lidí s parazitujícími škrkavkami. A spíš si to pochvalují. Průměrná Indiánka tu totiž porodí devět dětí a za svou výraznou plodnost vděčí právě tomu, že se jí po těle potulují škrkavky. Ty ovlivňují imunitní systém, infekce, kterou způsobují, pak paradoxně zvyšuje plodnost. Nakažená žena může mít až o dvě děti více, než by měla bez zahnízděné škrkavky.

Takže se vědci pouštějí po pozorování téměř tisícovky bolivijských žen do zkoumání toho, jak by se červi mohli využít pro oplodnění žen, kterým se nedaří počít. Na světě žije více než jedna miliarda lidí, kteří mají škrkavky v tělě. Valná část z nich o tom ani neví. I tak mohou být tihle červi pro zdraví nebezpeční. Bude tedy ještě potřeba je důkladně zkoumat, než se nasadí jako léčba neplodnosti.

Sdílejte článek
Štítky léčba Bolívie plodnost

Přečtěte si také